Vše, co byste měli vědět o kontaktních čočkách

Přemýšlíte nad tím, že vyměníte dioptrické brýle za kontaktní čočky? Předtím, než se uchýlíte k nákupu, se s nimi seznamte blíže a poznejte jejich výhody i nevýhody. S těmi základními vás seznámíme v dnešním článku. První kontaktní čočky vznikly již v roce 1887 a byly vyrobeny ze skla. O zásadní revoluci se pak v 60. letech 20. století postarali profesor Oto Wichterle s inženýrem Drahoslavem Limem. Tato dvojice vytvořila první měkké čočky z polymeru, čímž se zasadily o jejich masivní rozšíření po celém světě.

Základní dělení kontaktních čoček

I dnes se základní typy kontaktních čoček dělí na tzv. tvrdé a měkké, nicméně drtivá většina uživatelů nosí měkké čočky. Tvrdé čočky se většinou vyrábí na míru pro uživatele, kteří trpí specifickou oční vadou. Měkké kontaktní čočky se liší mírou prostupnosti kyslíku a některé čočky lze nosit také v noci. S ohledem na dobu nošení se čočky dělí na jednodenní a vícedenní. Jednodenní čočky se aplikují ráno a večer se sundají a vyhodí. Tento způsob je pro oči mnohem šetrnější, ale je dražší než používání vícedenních čoček. Vícedenní čočky se sice také večer sundají, ale uloží se do speciálního roztoku a lze je používat dva nebo čtyři týdny (v závislosti na typu čoček). Čištění v roztoku je velmi důležité, protože se na čočkách usazují lipové a bílkovinné částečky. Kontaktní čočky se vyrábí také ve speciální barevné úpravě. Barva, která je zapuštěna dovnitř běžné sférické čočky, zvýrazní nebo zcela změní barvu očí uživatele. Barevné kontaktní čočky se vyrábí jako dioptrické i nedioptrické a mohou je nosit i lidé, kteří netrpí vadou zraku. Milovníci extrémních proměn jistě ocení také tzv. „crazy“ kontaktní čočky, které dokáží naprosto změnit charakter oka (např. populární čočky se „smajlíky“ apod.).

Výhody a nevýhody kontaktních čoček v kostce

+ jsou praktičtější než brýle a nevadí při sportu + umocní nebo změní stávající barvu očí + dokáží zakrýt kosmetické vady a jizvy - nošení je dražší než pořízení brýlí - některým lidem je čočka v oku nepříjemná - chvíli trvá, než si uživatel zvykne na aplikaci

Publikováno: 10. 07. 2014 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: crazy kontaktní čočky | druhy kontaktních čoček | výhody a nevýhody kontaktních čoček