2 zaručené tipy na dovolenou v Chorvatsku

Obsah článku:
  1. Makarska
  2. Primoštěn
Chorvatsko možná nezní tak atraktivně jak exotické destinace na druhé straně světa, nicméně jde o stálici, kam vždy rádi zavítáme. Přestože je od nás „co by kamenem dohodil“, nabízí pestrý mix atraktivní středomořské kultury, nádherných přírodních scenérií a chutné kuchyně. Chorvatsko je klasika, která nikdy nezklame a pokud již nyní spřádáte plány na příští dovolenou, mohly by se vám hodit následující tipy. V rámci inspirace vám představíme dvě chorvatská města s kouzelnou atmosférou.

Makarska

Kdo by neznal „Makarskou riviéru“? Makarska je chorvatské přístavní město a právem patří mezi nejvyhledávanější turistická letoviska. Nachází se v oblasti střední Dalmácie na pobřeží Jaderského moře (cca 60 km jihovýchodně od Splitu a 140 km severozápadně od Dubrovníku). A co je na patnáctitisícovém městečku tak zajímavé? Makarska se chlubí krásnou krajinou, které přitahovala pozornost českých turistů již v první polovině 20. století. V malebném městečku nechybí promenáda, stylové malé obchůdky a kavárny. Stojí zde i několik staveb náboženského charakteru – kostel sv. Marka z 18. st. a františkánský klášter. Dovolená v Chorvatsku je samozřejmě synonymem pro relaxaci u vody. Co se týče pláží, nelze Makarské nic vytknout. Zdejší pláže patří k tomu nejlepšímu, co východní strana Jadranu nabízí. Ubytování hravě seženete i ve vzdálenosti několika málo metrů od moře.

Primoštěn

Město Primošten sice není tak známé jako Makarska, nicméně desítky apartmánů dokazují, že jde o jedno z nejpopulárnějších míst v Chorvatsku. Nachází se na pobřeží Jaderského moře na poloostrově zálivu Luka Primoštěn (cca 20 km jižne od Šibeniku). Primostěn se chlubí bohatou historií a svůj název získalo v roce 1564 poté, co most propojující ostrov (Primostěn se původně nacházel na ostrově) nahradila nově vybudovaná hráz. Historické centrum města nabádá k odpoledním procházkám. Překrásné architektuře však šlapou na paty dlouhé kilometry neméně působivých pláží. Primostěn je místem, na které se budete rádi vracet. Nikde jinde nevypadá západ slunce tak impozantně jako právě zde...