Zásady bezpečné jízdy na zasněžené nebo zledovatělé vozovce

K dnešnímu datu, přesně ve 2 hodiny 49 minut, oficiálně začala zima. A přestože to zatím na sněhovou nadílku nevypadá, je dobré se na ni připravit v předstihu. Ani se nenadějeme a vozovku pokryje uježděný sníh a náledí, a proto byste si měli zopakovat základní zásady pro bezpečnou jízdu. Zkušení řidiči se možná pousmějí, protože mají techniku jízdy v zimě v malíku, ale sváteční řidiči by si měli následující tipy důkladně přečíst. Patříte mezi ně i vy?

1. Na zimě se nikam nespěchá

Máte co dělat, abyste se dostali do cíle včas? Uvědomte si, že se jízdní vlastnosti vozu na zasněžené nebo zledovatělé vozovce výrazně mění. Alfou a omegou je bezpečné jízdy je pomalejší a plynulé ovládání volantu a pedálů. Zbrklost opravdu není na místě! Předtím, než vjedete do zatáčky, zpomalte na vhodnou rychlost, nedělejte prudké pohyby s volantem a najíždějte z vnější strany své poloviny vozovky. V zatáčce nebrzděte, jemně točte volantem a plyn přidejte až v momentě, kdy se dostanete ze zatáčky zpět na rovnou cestu. Tip: Řídíte automobil bez ABS? Nezapomeňte brzdit přerušovaně!

2. Nechcete se dostat do zbytečných problémů? Pořiďte si kvalitní výbavu

Opatrná jízda je samozřejmost, ale bez adekvátní výbavy se můžete dostat do potíží i navzdory veškeré opatrnosti. V žádném případě se neobejdete bez kvalitního zimního obutí (viz. článek povinnost zimních pneumatik) a to nejen z bezpečnostních, ale i legislativních důvodů. Pneumatiky musí mít vzorek min. 4 mm. Povinnost zimních pneumatik Doporučujeme, abyste nevyjížděli s nádrží, ve které je jen zanedbatelné množství paliva. Mějte v pohotovosti sněhové řetězy a pro jistotu také další vybavení, které vám může zachránit krk. V kufru by nemělo chybět teplé oblečení, lopatka na sníh, startovací kabely, baterka a zapalovač. Přejeme vám, abyste nic z toho nepotřebovali, ale pro jistotu mějte zmíněné věci po ruce.

3. Buďte ve střehu jako by vám šlo o život

Dění kolem sebe samozřejmě musíte sledovat kdykoliv, ať už je léto nebo zima, ale přesto je na místě zvýšená míra ostražitosti. Pádným argumentem je až třikrát delší brzdná dráha než na suché vozovce. Uvědomte si, že zdaleka ne všichni řidiči řídí tak opatrně jako vy – proto se na jízdu koncentrujte a předvídejte. Od automobilů, které jedou před vámi, si dodržujte dostatečný odstup.

4. Jak bezpečně brzdit?

Dostanete-li se do krizové situace, snažte se nepanikařit. Volant držte rovně a na brzdový pedál šlápněte důrazně, ale plynule. Pneumatiky mají nejlepší trakční vlastnosti v přímém směru a pokud se rozhodnete zabrzdit, neměli byste současně měnit směr. Udržet volant rovně není jednoduché, ale myslete na to, že přední část vozidla má mnohem větší deformační zónu než boční části auta. Máte-li možnost, vyzkoušejte si brzdění na sněhu někde na odlehlém místě.

Publikováno: 22. 12. 2014

Kategorie: Auto/moto

Autor: Honza Vodička

Tagy: bezpečná jízda v zimě