Rakousko: zem, kde se děti rodí s lyžemi na nohou

Rakousko lze bez nadsázky označit za kolébku alpského lyžování a s výhodným povinným ručením díky své pozici je ideální volbou pro zimní dovolenou. Věděli jste, že již v roce 1895 vynalezl Rakušan narozený v Třebíči Matthias Zdarsky první lyžařské vázání na sjezd? V roce 1904 zase byla nedaleko Arlberského průsmyku otevřena první sjezdovka na světě. A aby těch prvních míst nebylo málo, prvenství má Rakousko, i co se týče lyžařských škol a organizování prvních sjezdových závodů. Asi v žádné jiné zemi světa tak nesouvisí lyžařský sport, vrcholový i rekreační, s každodenním životem místních obyvatel.

Do Rakouska na lyže i na pár dní

Nepochybnou výhodou Rakouska je vzdálenost, která tuto alpskou zemi předurčuje i na kratší než týdenní návštěvy. A proto pokud plánujete vydat se na pořádnou lyžařskou dovolenou nebo si jen odskočit na "prodloužený víkend" na některý z ledovců, pak vězte, že Rakousko je tou správnou volbou.

367 lyžařských středisek v celém Rakousku

Rakousko nabízí více než 3 500 nejmodernějších lanovek, přes 22 000 km sjezdových tratí a osm ledovcových areálů, kde se můžete oddávat bílému sportu téměř po celý rok. Zkrátka a jednoduše, zřejmě pro žádnou jinou zemi se nehodí označení "skutečný ráj pro lyžaře" tak velmi jako právě pro Rakousko. Hlavní benefity rakouských Alp: -zlatá střední cesta v kvalitě i cenách -dostatek sněhu a moderní lanovky -rodinná atmosféra a pohostinnost místních -vynikající dostupnost z ČR

Čekejte rodinnou atmosféru, pohostinnost a ochotu

Ubytovací kapacity se vyznačují menší lůžkovou kapacitou a polohou zpravidla o něco dál od skiareálů než například ve Francii. Většina těchto zařízení je totiž vybudována tak, aby funkčně a esteticky doplňovala tradiční venkovskou zástavbu v alpských údolích. Velkou část penzionů, gasthofů a menších rodinných hotelů provozují samotní majitelé, a tak se v Rakousku setkáte s příjemnou rodinnou atmosférou a pohostinností.

Alpská velmoc s obřími lyžařskými areály

Rakousku se často vytýká, že je postavené na menších lyžařských areálech. To snad platilo dříve, dnes se stav dozajista mění. Posledním trendem je sdružování lyžařských středisek do velkých regionů s jednotnou permanentkou; například oblast Ski amadé zahrnuje zhruba 860 km sjezdovek a pozadu rozhodně nezůstávají ani další oblasti jako Top Ski Kärnten / Osttirol, Zillertal nebo Kitzbüheler Alpen. Výjimkou však rozhodně nejsou ani dokonale propojené skiareály, kde můžete prelyžovať desítky a stovky kilometrů tratí s lyžemi na nohou.

Zlatý střed v upravenosti tratí, nadmořských výškách i cenách

Co se týče nadmořské výšky a upravenosti tratí, Rakousko najdeme někde uprostřed pomyslného pelotonu alpských konkurentů. I cenovou náročností můžeme Rakousko zařadit někam mezi tohoto roku nepochybně dražší Švýcarsko a někdy až extrémně levnou Itálii.

Publikováno: 10. 10. 2017

Kategorie: Dovolená a cestování

Autor: Hanka Trnková

Tagy: povinné ručení | rakousko lyže | rakousko lyžování