Hemeroidy mohou potkat každého z nás

Termín hemoroid označuje onemocnění cévního systému, které spočívá v rozšíření zápalu žíly v konečníku. V praxi se setkáváme také s alternativním českými názvy zlatá žíla nebo píštěl. Mnohem častěji se něm hovoří jako o hemeroidu. Slovo pochází z řečtiny a vzniklo složením slov éma (krev) a roí (úník), které vystihují nejčastější projevy – úniky krve. V praxi dělíme hemoriody na vnější a vnitřní. Vnější se vyskytují v okolí řitního otvoru a mají podobu drobných modrých hrudek na žílách - jde tedy o běžné křečové žíly. K zápalu a následné expanzi dochází zřídkakdy a navíc jsou mnohem lépe léčitelné než vnitřní hemeroidy. Ty vznikají uvnitř konečníku a to do vzdálenosti cca 3-4 cm od análního kanálu. Bývají krvácivé a bolestivé, občas produkují hlen.

Faktory, které způsobují vznik hemeroidů

Hemeroidy trpí zejména lidé, kteří nevyvíjí dostatek pohybu (sedavé zaměstnání), milovníci kořeněných jídel nebo jedinci s vysokým a nahoru kolísavým tlakem. Onemocnění se poměrně často objevuje i v souvislosti s problémy se stolicí (opakované zácpy nebo průjmy), jízdou na kole a chorobami žilního sytému.

Lze hemeroidům předejít?

Účinnou prevencí před hemeroidy bývá aktivní pohyb a snaha o odstranění rizikových faktorů. Prospěšná je i celková změna životosprávy a při sedavém zaměstnání polštářek na židli.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Způsobů, které vedou k odstranění hemeroidů, je velmi mnoho a v podstatě záleží na tom, v jakém se nachází stádiu. Ne vždy je nutná léčba laserem nebo klasické chirurgické odstranění – často postačí i podpůrná léčba formou vhodných doplňků stravy (např. známý Hemoxin), léčivých čajů nebo sedací koupele z výluhu ořešáku. Existují i speciální tablety, čípky a sirupy. Samoléčbu je ovšem vhodné zkonzultovat s lékařem. Není důvod ke studu, hemoroidy trpěli i slavné osobnosti. Jedním z nemocných byl i francouzský král Ludvík XIV. Kdyby měl k dispozici dnešní účinné přípravky, pravděpodobně by se nemusel nechat operovat.

Publikováno: 06. 03. 2013 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: hemeroidy | hemoroid | hemoroidy | jak léčit hemeroidy | léčba hemeroidů | vnější hemeroidy | vnitřní hemeroidy