Zdraví

Hemeroidy mohou potkat každého z nás

Termín hemoroid označuje onemocnění cévního systému, které spočívá v rozšíření zápalu žíly v konečníku. V praxi se setkáváme také s alternativním českými názvy zlatá žíla nebo píštěl. Mnohem častěji se něm hovoří jako o hemeroidu. Slovo pochází z řečtiny a vzniklo složením slov éma (krev) a roí (úník), které vystihují nejčastější projevy – úniky krve. V praxi dělíme hemoriody na vnější a vnitřní. Vnější se vyskytují v okolí řitního otvoru a mají podobu drobných modrých hrudek na žílách – jde tedy o běžné křečové žíly. K zápalu a následné expanzi dochází zřídkakdy a navíc jsou mnohem lépe léčitelné než vnitřní hemeroidy. Ty vznikají uvnitř konečníku a to do vzdálenosti cca 3-4 cm od análního kanálu. Bývají krvácivé a bolestivé, občas produkují hlen.

Faktory, které způsobují vznik hemeroidů

Hemeroidy trpí zejména lidé, kteří nevyvíjí dostatek pohybu (sedavé zaměstnání), milovníci kořeněných jídel nebo jedinci s vysokým a nahoru kolísavým tlakem. Onemocnění se poměrně často objevuje i v souvislosti s problémy se stolicí (opakované zácpy nebo průjmy), jízdou na kole a chorobami žilního sytému.

Lze hemeroidům předejít?

Účinnou prevencí před hemeroidy bývá aktivní pohyb a snaha o odstranění rizikových faktorů. Prospěšná je i celková změna životosprávy a při sedavém zaměstnání polštářek na židli.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Způsobů, které vedou k odstranění hemeroidů, je velmi mnoho a v podstatě záleží na tom, v jakém se nachází stádiu. Ne vždy je nutná léčba laserem nebo klasické chirurgické odstranění – často postačí i podpůrná léčba formou vhodných doplňků stravy (např. známý Hemoxin), léčivých čajů nebo sedací koupele z výluhu ořešáku. Existují i speciální tablety, čípky a sirupy. Samoléčbu je ovšem vhodné zkonzultovat s lékařem. Není důvod ke studu, hemoroidy trpěli i slavné osobnosti. Jedním z nemocných byl i francouzský král Ludvík XIV. Kdyby měl k dispozici dnešní účinné přípravky, pravděpodobně by se nemusel nechat operovat.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije