Domů » Průměrná spotřeba serveru je nižší než si myslíte! Kolik platíte za serverhousing vy?
Elektronika

Průměrná spotřeba serveru je nižší než si myslíte! Kolik platíte za serverhousing vy?

Umístili jste svůj server do datacentra a nestačíte se divit vysokým účtům za energie? Pravdou je, že cena serverhousingových služeb roste úměrně k cenám elektrické energie, ale na druhou stranu mnoho klientů znepokojuje fakt, že ceníky některých poskytovatelů nejsou dvakrát transparentní a do jisté míry zavádějící. Proti zdražování, které jde ruku v ruce s rostoucí cenou elektřiny nic nezmůžeme, ale přesto existuje způsob, jak za služby platit podle skutečné spotřeby serveru. Chcete se dozvědět více?

Štítky a tabulky nejsou přesné

Provozovatelé serverhousingových služeb svou klientelu směřují na štítkové hodnoty, případně tabulky s nicneříkajícími a do často zavádějícími hodnotami. Vás by však měla zajímat reálná hodnota spotřeby, o které v těchto případech nemůže být řeč. Odběr serveru není konstantní, ale naopak se mění v závislosti na jeho vytížení. Skutečná spotřeba vašeho „železa“ by vás zřejmě překvapila. Neumisťujte proto server k někomu, kdo vám neposkytne faktické údaje a přesedlejte na serverhousing, který nic netají. Pokud jste na takový nenarazili, vyzkoušejte ten od Coolhousing.

Serverhousing od Coolhousing

Společnost Coolhousing patří mezi menšinu, která údaje o reálné spotřebě netají a poskytuje zákazníkům detailní přehledy. V Praze na Vinohradské třídě provozuje datacentrum se třemi serverovnami a to přímo v místě propojovacího uzlu NIX.cz. V rámci komplexních služeb poskytuje serverhousing a využívá takzvané inteligentní zásuvky. Ty jsou nepřetržitě monitorovány a údaje o spotřebě, proudu a napětí se shromažďují na centrálním serveru. Mezi zajímavé funkce, kterými inteligentní zásuvky disponují, je také možnost zapínání a restartu serveru bez toho, aby musel manuálně zasáhnout administrátor. Ale zpět k měření reálné spotřeby.
Klienti mají k dispozici přehledné grafy s denními, týdenními a měsíčními záznamy a provoz serveru je zpoplatňován dle posledního měsíčního záznamu, tedy spotřeby za uplynulých třicet dní. Pokud se obáváte vysoké spotřeby kvůli restartům a občasným náročnějším operacím, můžete být v klidu – tyto výkyvy se v průměrné spotřebě projeví jen zanedbatelně. Sám provozovatel uvádí, že řada klientů neskrývala nad reálnou spotřebou svých serverů údiv. Pokud jste doposud měli za to, že server potřebuje k chodu několik set Wattů, zřejmě budete příjemně překvapeni i vy. Průměrná spotřeba v řádech několika desítek Wattů totiž rozhodně není výjimkou. Konkrétní hodnoty samozřejmě závisí na tom, jakým způsobem server využíváte.
Nechcete-li za serverhousing platit více než doopravdy musíte, prohlédněte si aktuální tarify na www.coolhousing.net/serverhousing.html. Nechybí ani speciální tarify pro serverové farmy (Tower farm a Rack farm serverhousing). V případě Coolhousing ovšem nesázíte jen na příznivou cenu, ale také perfektní technické zázemí a vstřícný přístup.

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Kde to žije