Průměrná spotřeba serveru je nižší než si myslíte! Kolik platíte za serverhousing vy?

Umístili jste svůj server do datacentra a nestačíte se divit vysokým účtům za energie? Pravdou je, že cena serverhousingových služeb roste úměrně k cenám elektrické energie, ale na druhou stranu mnoho klientů znepokojuje fakt, že ceníky některých poskytovatelů nejsou dvakrát transparentní a do jisté míry zavádějící. Proti zdražování, které jde ruku v ruce s rostoucí cenou elektřiny nic nezmůžeme, ale přesto existuje způsob, jak za služby platit podle skutečné spotřeby serveru. Chcete se dozvědět více?

Štítky a tabulky nejsou přesné

Provozovatelé serverhousingových služeb svou klientelu směřují na štítkové hodnoty, případně tabulky s nicneříkajícími a do často zavádějícími hodnotami. Vás by však měla zajímat reálná hodnota spotřeby, o které v těchto případech nemůže být řeč. Odběr serveru není konstantní, ale naopak se mění v závislosti na jeho vytížení. Skutečná spotřeba vašeho „železa“ by vás zřejmě překvapila. Neumisťujte proto server k někomu, kdo vám neposkytne faktické údaje a přesedlejte na serverhousing, který nic netají. Pokud jste na takový nenarazili, vyzkoušejte ten od Coolhousing.

Serverhousing od Coolhousing

Společnost Coolhousing patří mezi menšinu, která údaje o reálné spotřebě netají a poskytuje zákazníkům detailní přehledy. V Praze na Vinohradské třídě provozuje datacentrum se třemi serverovnami a to přímo v místě propojovacího uzlu NIX.cz. V rámci komplexních služeb poskytuje serverhousing a využívá takzvané inteligentní zásuvky. Ty jsou nepřetržitě monitorovány a údaje o spotřebě, proudu a napětí se shromažďují na centrálním serveru. Mezi zajímavé funkce, kterými inteligentní zásuvky disponují, je také možnost zapínání a restartu serveru bez toho, aby musel manuálně zasáhnout administrátor. Ale zpět k měření reálné spotřeby. Klienti mají k dispozici přehledné grafy s denními, týdenními a měsíčními záznamy a provoz serveru je zpoplatňován dle posledního měsíčního záznamu, tedy spotřeby za uplynulých třicet dní. Pokud se obáváte vysoké spotřeby kvůli restartům a občasným náročnějším operacím, můžete být v klidu – tyto výkyvy se v průměrné spotřebě projeví jen zanedbatelně. Sám provozovatel uvádí, že řada klientů neskrývala nad reálnou spotřebou svých serverů údiv. Pokud jste doposud měli za to, že server potřebuje k chodu několik set Wattů, zřejmě budete příjemně překvapeni i vy. Průměrná spotřeba v řádech několika desítek Wattů totiž rozhodně není výjimkou. Konkrétní hodnoty samozřejmě závisí na tom, jakým způsobem server využíváte. Nechcete-li za serverhousing platit více než doopravdy musíte, prohlédněte si aktuální tarify na www.coolhousing.net/serverhousing.html. Nechybí ani speciální tarify pro serverové farmy (Tower farm a Rack farm serverhousing). V případě Coolhousing ovšem nesázíte jen na příznivou cenu, ale také perfektní technické zázemí a vstřícný přístup.

Publikováno: 06. 10. 2013

Kategorie: Elektronika

Autor: Honza Vodička

Tagy: měření reálné spotřeby serveru | serverhousing