Nevšední filmové zážitky s vlastním projektorem

Jste nároční a nestačí vám úhlopříčka běžně dostupných televizí? Řešení je prosté – nahraďte ji projektorem. Ještě předtím si ale přečtěte několik praktických tipů, díky kterým předejdete případnému zklamání. Není vše zlato, co se třpytí a také projektory mají určitá úskalí. Prozradíme vám, na co se připravit.

Udělejte ze svého obýváku kinosál

Zdaleka největší výhodou projektorů je velký obraz. Chcete-li si své oblíbené filmy vychutnat mnohem intenzivněji, budete nadšení. Ani ta největší televize se svými rozměry a omezenými pozorovacími úhly nevyrovná plátnu. Ale aby byl obraz opravdu kvalitní, budete muset zařídit co nejtmavší prostředí. V tomto ohledu je televize pro běžné denní pouštění lepší.

Neobejdete se bez další výbavy

Televizor si pořídíte, zapnete do sítě a koukáte se. S projektorem je to jiné. Většinou nepřijímá televizní signál, nepřehrává video z domácí sítě ani USB. Takže se neobejdete bez blu-ray přehrávače, případně počítače nebo herní konzole. Propojení je snadné, ale pokud vám nebude stačit počet konektorů, budete muset investovat také do AV receiveru s HDMI vstupy. Co se týče zvuku, na poslech z integrovaných reproduktorů, kterými jsou některé projektory vybaveny, raději rovnou zapomeňte. Když zážitky jako v kině, tak jedině s kvalitním externím zvukovým systémem.

Počítejte i s dalšími náklady

Pořízením projektoru vaše investice nekončí. Kromě zmíněného audiosystému, set-top boxu/notebooku/blu-ray přehrávače..., případně stropního držáku a projekčního plátna (není nezbytné, ale doporučujeme), počítejte s budoucí výměnou projekční lampy. Tip: Přečtěte si užitečný článek o tom, jak vyměnit lampu v projektoru. Nejde o levnou záležitost, a proto se před nákupem zaměřte také na cenu projekčních lamp. Nemáte-li v plánu vyšší investice, pořiďte si projektor, do kterého seženete projekční lampy levně. Respektive levněji než do jiných modelů.

Nenechte se odradit, vyplatí se to

Pokud jste při čtení výše zmíněných „negativ“ začali váhat, nezoufejte. Shlédnutí filmu na obrovském plátně vás nakonec přesvědčí, že jste se neplácli přes kapsu zbytečně. A nebudete-li při výběru projektoru zbrklí (viz. výměna projekční lampy), rozhodně nebudete litovat.

Publikováno: 20. 12. 2014 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Elektronika

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak vyměnit lampu v projektoru