Domů » Příčiny nadměrné vlhkosti příbytku
Bydleni

Příčiny nadměrné vlhkosti příbytku

Věděli jste, že běžná 3-členná rodina vyprodukuje denně do vzduchu cca 12 litrů vody? Pokud se k tomu vaří bez pokličky, někdo se vykoupe, osprchuje, máma večer vyžehlí trochu prádla – vlhkost stoupá a škodí. V takovém případě je skvělým pomocníkem domácí odvlhčovač vzduchu. Ale samozřejmě jsou i jiné způsoby, jak vlhkost udržet v optimální míře.

Pokud není váš rodinný dům podsklepený, i to může být příčinou vlhkosti zdí, která je cítit už na dotek. Postupně se začnou pod omítkou tvořit bubliny, vyboulení, později zdivo praská a odlupuje se.

Nejčastěji zvyšuje vlhkost v bytě či domě nesprávné a nedostatečné větrání. Měli byste proto větrat krátce a intenzivně, a to spíše v „sušším“ počasí – ne když je venku déšť, sněží nebo mrholí.

Také sušení prádla v pokoji zvyšuje celkovou vlhkost, dále chybějící nebo nefungující digestoř nad sporákem, či neodvětrávaná koupelna.

Někdy zvyšuje vlhkost přítomnost rostlin, zvláště pokud jde o menší byt a květiny se nachází ve více pokojích.

Stěny mohou navlhnout i vinou špatné stavby, například dírami ve střeše, přes špatné těsnění oplechování, nedotaženým izolováním, děravými okapovými trubkami či z ucpaných svodů.

Vlhkost se plazí po stěnách i zdola, když je nedostatečně izolované zapuštění domu do země.

Jak snížit vlhkost bytu či domu?

Některé věci jsme již zmínili – v kuchyni používejte při vaření digestoř a také pokličky na hrnce. Raději se osprchujte, při koupání se do prostoru dostává spousta vlhkosti.

Podle odborníků je jedna z nejdůležitějších věcí správné větrání. Myslíme si, že ho ovládáme, děláme dobře, ale často se mýlíme. V zimě tedy větráme intenzivně a krátce, v létě klidně i celý den na větráčků, v vedrech dokořán zejména v noci.

Někteří specialisté doporučují finančně náročnou metodu, tzv. teplotních šoků: uzavřenou místnost pořádně vyhřejte topením – skvělá jsou mobilní topidla Master – do domácnosti jsou vhodná elektrická, do větších prostorů pak diesel nebo topidla na pb. Poté intenzivně vyvětráte. Opakujete během několika dní.

Pokud nemáte v místnosti okno, například v koupelně či toaletě, doporučuje se nainstalovat ventilaci.

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Kde to žije