Bydleni

Příčiny nadměrné vlhkosti příbytku

Věděli jste, že běžná 3-členná rodina vyprodukuje denně do vzduchu cca 12 litrů vody? Pokud se k tomu vaří bez pokličky, někdo se vykoupe, osprchuje, máma večer vyžehlí trochu prádla – vlhkost stoupá a škodí. V takovém případě je skvělým pomocníkem domácí odvlhčovač vzduchu. Ale samozřejmě jsou i jiné způsoby, jak vlhkost udržet v optimální míře.

Pokud není váš rodinný dům podsklepený, i to může být příčinou vlhkosti zdí, která je cítit už na dotek. Postupně se začnou pod omítkou tvořit bubliny, vyboulení, později zdivo praská a odlupuje se.

Nejčastěji zvyšuje vlhkost v bytě či domě nesprávné a nedostatečné větrání. Měli byste proto větrat krátce a intenzivně, a to spíše v “sušším” počasí – ne když je venku déšť, sněží nebo mrholí.

Také sušení prádla v pokoji zvyšuje celkovou vlhkost, dále chybějící nebo nefungující digestoř nad sporákem, či neodvětrávaná koupelna.

Někdy zvyšuje vlhkost přítomnost rostlin, zvláště pokud jde o menší byt a květiny se nachází ve více pokojích.

Stěny mohou navlhnout i vinou špatné stavby, například dírami ve střeše, přes špatné těsnění oplechování, nedotaženým izolováním, děravými okapovými trubkami či z ucpaných svodů.

Vlhkost se plazí po stěnách i zdola, když je nedostatečně izolované zapuštění domu do země.

Jak snížit vlhkost bytu či domu?

Některé věci jsme již zmínili – v kuchyni používejte při vaření digestoř a také pokličky na hrnce. Raději se osprchujte, při koupání se do prostoru dostává spousta vlhkosti.

Podle odborníků je jedna z nejdůležitějších věcí správné větrání. Myslíme si, že ho ovládáme, děláme dobře, ale často se mýlíme. V zimě tedy větráme intenzivně a krátce, v létě klidně i celý den na větráčků, v vedrech dokořán zejména v noci.

Někteří specialisté doporučují finančně náročnou metodu, tzv. teplotních šoků: uzavřenou místnost pořádně vyhřejte topením – skvělá jsou mobilní topidla Master – do domácnosti jsou vhodná elektrická, do větších prostorů pak diesel nebo topidla na pb. Poté intenzivně vyvětráte. Opakujete během několika dní.

Pokud nemáte v místnosti okno, například v koupelně či toaletě, doporučuje se nainstalovat ventilaci.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije