Bydleni

Žumpa, septik, nebo ČOV? Aneb kam s odpadní vodou, když nemáte přístup ke kanalizaci?

Je to k nevíře, ale i u nás je stále spousta lidí, kteří nemají možnost napojení na obecní kanalizaci. Nezbývá jim, než aby se s odpadní vodou vypořádali po svém. Patříte do této početné skupiny i vy a řešíte, zda zvolit žumpu, septik s biologickým stupněm čištění, nebo domácí čistírnu odpadních vod (ČOV)? Prozradíme vám všechny důležité informace, které vám výběr usnadní.

1. Výhody a nevýhody žumpy

Žumpa je v podstatě bezodtoková jímka, a proto musí být vodotěsná. Většinou se vyrábí z betonu nebo plastu a v žádném případě z ní nesmí unikat splašky do okolí. Výhodou žumpy je skutečnost, že k její realizaci nebudete potřebovat povolení k vypouštění odpadních vod. S tím však souvisí i „drobné“ negativum, které je často rozhodující. Budete se muset postarat o pravidelné vyvážení splašků. Podmínkou je, aby se fekální vůz dostal dostatečně blízko. Cena jednoho vývozu činí cca 1 – 2 tisíce korun, v závislosti na velikosti žumpy. Pozor, doklad o vyvážení nevyhazujte (kvůli případné kontrole). Cena samotné žumpy začíná na cca 15 tisících korun. Žumpy jsou ideálním řešením v případě, kdy nezískáte povolení k vypouštění do podzemních vod, případě u domů, které se využívají jen zřídkakdy. Připravte se na to, že se neobejdete bez stavebního povolení (na stavby do 300 metrů čtverečních stačí ohlášení na příslušném stavebním úřadě).

2. Výhody a nevýhody septiku s biologickým stupněm čištění

Septik má charakter usazovací nádrže a skládá se z několika komor (obvykle tři, někdy pouze dvě). V nádrži se usazuje kal, který je nutné pravidelně (cca jednou ročně) odčerpat. Voda se v septiku předčistí a poté se vypouští do potoka, řeky nebo půdy. Odpadní vody, které z něj tečou, se musí biologicky dočistit – například pískovým zemním filtrem. Cena těchto filtrů se pohybuje kolem 5 tisíc korun na kubík. Za předpokladu vhodného navržení a propojení se zemním filtrem může být efektivní jako domovní ČOV. Cena septiku činí cca 10 až 35 tisíc korun. Opět doporučujeme uschování potvrzení o vývozu kalu. K realizaci budete potřebovat stavební povolení. K septikům se přiklání lidé, kteří nechtějí investovat do ČOV a stejně tak ani do častého vyvážení žumpy. Hodí se především ke stavbám pro individuální rekreaci (chaty).

3. Výhody a nevýhody domovní čistírny odpadních vod

Čistírny odpadních vod jsou samonosné nádrže, které fungují na principu biologického čištění. To zajišťují organismy, které v nádrži přijdou do styku s odpadní vodou a rozloží veškeré nečistoty. Jedinou „nevýhodou“ je vyšší investice, než v případě výše zmíněných řešení, ale přesto jde o nejčastější způsob čištění odpadních vod. Obrovským pozitivem je totiž naprostá bezúdržbovost (za předpokladu, že je dodržován provozní řád). Za zmínku však stojí i vysoká efektivita čistění, nízké provozní náklady (je třeba započítat elektrickou energii), bezhlučnost, absence zápachu v okolí ČOV, snadná instalace a možnost rozšíření. Čističky odpadních jsou jako stvořené pro trvale obydlené objekty, ale stejně dobře se hodí i do objekty se nepravidelným provozem. ČOV

Nechte si poradit od odborníků z GONAP

Máte vybráno, nebo se stále nemůžete rozhodnout? V tom případě se obraťte na odborníky ze společnosti GONAP spol s r.o. Rádi vám doporučí vhodné řešení a postarají se o dodávku septiku, jímky nebo ČOV, uvedení do provozu a v případě potřeby i o dlouhodobé sledování a vyhodnocení provozu. Společnost GONAP se společně s dalšími organizacemi podílí na neustálém vývoji nabízených produktů a v oboru působí mnoho let. Garancí kvality je certifikace dle systému kvality ISO 9001:2000. Další informace najdete na www.gonap.cz.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije