Oprava brzdového třmenu aneb proč je důležité se o brzdy starat?

Oprava brzdového třmenu je relativně častou prací, kterou mechanici provádějí v rámci pravidelné údržby. Brzdy jsou důležitou součástí každého vozu, ale přesto mnozí řidiči netuší, jak fungují. Po sešlápnutí pedálu jednoduše očekávají, že auto bez větších problémů zastaví. Jenomže pokud je zanedbaná údržba, tlak se prostřednictvím kapaliny nemůže od pedálu přenést na pístky, které by přitlačily destičky k brzdovým kotoučům.

Proč se brzdy zahřívají?

Jakmile jsou destičky přitlačeny ke kotoučům z kompozitu nebo litiny, začne vozidlo pomalu zpomalovat. V této chvíli vzniká velké tření, s čímž souvisí teplo. Pokud budete destičky a brzdiče neustále přehřívat, je oprava brzdového třmenu nevyhnutelná. Kotoučové brzdy v běžných sériových autech jsou totiž navrženy tak, aby největšího účinku dosahovaly za studena. Jakmile se kotouč a destičky zahřejí, rapidně se snižuje brzdný účinek.

Naučte se správně brzdit

Pokud jako řidič neumíte správně a efektivně brzdit, opotřebujete brzdy velice rychle. Zejména při ježdění ve městě a popojíždění v kolonách dostávají brzdy neuvěřitelně zabrat. Repase brzdových třmenů naštěstí dokáže brzdiče vrátit do původní kondice za relativně malé množství finančních prostředků. Oprava brzdových třmenů je zhruba o dvě třetiny levnější než pořízení nových brzdičů.

Jak sjíždět prudké kopce?

Jestliže bydlíte v horské oblasti a s autem musíte denně zdolávat prudká klesání, bude oprava kotoučových brzd součástí pravidelných servisních kontrol. Nemusíte se obávat, že by repase trvala dlouho. Výměna brzdičů je rychlá a mechanici většinou práci dokončit ještě v den uzavření objednávky. U atypických třmenů se může repase protáhnout na 2 dny. Opravený brzdový třmen funguje jako nový a v prudkém klesání se na něj můžete stoprocentně spolehnout. V kopci ovšem nezapomeňte na brždění motorem, díky němuž brzdy nepřehřejete, takže budou lépe fungovat. Nechcete-li skončit v propasti pod kopcem, dopřejte brzdám vašeho vozu pravidelnou péči. Oprava a repase třmenů není nijak finančně náročná a v krizové situaci vám může zachránit život.

Publikováno: 08. 02. 2021

Kategorie: Auto/moto

Autor: Hanka Trnková