Nemáte vlastní vůz a potřebujete jezdit? Máte jedinečnou příležitost - car sharing se konečně zabydluje i u nás!

Počet automobilů na obyvatele se v posledních dvou dekádách výrazně zvýšil a dva až tři automobily na jednu čtyřčlennou rodinu dnes není výjimkou. Bez vlastního vozidla se většina z nás neobejde a města se postupně plní automobily, z nichž většina jezdí jen několik desítek minut denně. Parkovací plochy se neustále regulují, vytvářejí parkovací zóny, ale ani to není příliš efektivní řešení. V budoucnu by se však mohlo vše změnit a to díky službě, která v zahraničí úspěšně funguje. Již jste slyšeli o car sharingu neboli sdílení aut? Ne? Dost možná je určeno právě pro vás!

Co je to car sharing?

Princip car sharingu je jednoduchý. Služba je určena pro lidi, kteří nedisponují vlastním automobilem a chtějí platit pouze tolik, kolik opravdu projedou. Pokud vás doposud odrazovaly vysoké poplatky autopůjčoven, které vypůjčení vozidla podmiňují minimální délkou výpůjčky, zřejmě vás car sharing nadchne. Vozidlo si vyzvednete podle místa na mapě, půjčíte si ho na libovolně dlouhou dobu a jakmile ho nebudete potřebovat, vrátíte ho zpět a přenecháte dalšímu účastníkovi programu. Ze sdílení aut však netěží jen uživatelé, ale také ostatní. V místech, kde se car sharingu daří, se skutečně povedlo redukovat parkovací místa a ušetřit spoustu prostoru.

Kdo sdílení aut nabízí a kolik vás to bude stát?

Pokud vás car sharing učaroval, zřejmě vás bude zajímat, jestli funguje i u nás. Máme pro vás dobrou zprávu. Začíná se zabydlovat v Praze, kde ho provozuje společnost CAR4WAY a.s. Provozovatel využívá tuzemské vozy Škoda s velmi úspornými motory a cena začíná na krásných 50 Kč / hodinu. A podle toho, jestli potřebujete obratnou „nákupní tašku“ nebo rodinný vůz s objemným kufrem, zvolíte mezi modely Citigo, Rapid a Octavia. Vozy jsou nové, servisované a tudíž bezpečné. Jsou kontrastně polepeny, takže je lehce rozpoznáte mezi ostatními vozy například na parkovišti nákupních center. CAR4WAY momentálně car sharing testuje a splníte-li několik základních předpokladů, budete se ho moct zúčastnit již v prvopočátcích. Bydlíte-li v Praze 1,2 nebo 3, máte řidičský průkaz a nevlastníte automobil, zaregistrujte se na www.car4way.cz. Na zmíněném webu také najdete další důležité informace, které by vás mohli o car sharingu zajímat. Tak na co ještě čekáte? Potřebujete auto na hodinku nebo na týden? Půjčte si ho a neplaťte více než doopravdy musíte!

Publikováno: 04. 12. 2013

Kategorie: Auto/moto

Autor: Honza Vodička

Tagy: car sharing | car sharing Praha | sdílená auta | sdílení aut