Zdraví

Lidé milují saunu od nepaměti a Finové se bez ní neobejdou

Sauna je synonymem pro perfektní relaxaci a v posledních letech se stále častěji objevuje i v běžných domácnostech. Stále více lidí objevuje kouzlo saunování a díky dostupné ceně už nemusí pravidelně docházet do wellness centra. Ostatně bylo na čase, vždyť historie saunování sahá minimálně o tisíc let zpět…

Historie saunování

Přestože si v souvislosti se saunou vybavíme Finsko, její původ není jasný. První dochované zmínky a dřevěných budkách izolovaných mechem a vytápěných kamny, popsal Ibrahím ibn Jákúb, které v letech 965 a 966 zavítal mezi Slovany. Uvnitř předka dnešní sauny nechyběl otvor ve stropě, kterým odcházel dým z vodních nádrží nahřívaných zmíněnými kamny. A již tedy lidé znali blahodárné účinky suanování, především pak výrazné urychlení léčby vyrážek a vředů.
Další zmínky se objevily také ve známém spisu Život a umučení svatého Václava, který sepsal břevnovský mnich Kristián. Uvedl, že vůdce vrahů nalezli v parní lázni, která se nazývala stuba (jizba). V 11. a 12. století následují podrobnější popisy sauny a ve středověku její popularita stoupá. V 16. století však Klaus Magnus zmínil, že se bez parní lázně neobejdou především obyvatelé severních zemí. Prakticky v žádné finské vesnici nechyběla alespoň jedna veřejná sauna, která měla i sociální funkci. Obyvatelé ji brali jako nedílnou součást každodenního života a využívali ji k setkání se svými přáteli. Možná vás překvapí, že se, jakožto nejčistší místo, využívala také jako porodnice.

Finsko – země, kde je sauna součástí kulturního dědictví

Původní finská sauna samozřejmě nevypadala jako ta dnešní. Říkalo se jí savusauna (kouřová sauna) a jejím charakteristickým rysem byl „očouzený“ interiér. Během vyhřívání se kouř z kamen dostal do místnosti a až poté, co se velké množství kamenů v kamnech dostatečně zahřálo, umyla se sauna od sazí. Překvapuje vás, že tak „špinavém“ prostředí finské ženy rodily děti? Nenechte se mýlit, saze sice špiní, ale jsou naprosto sterilní. A přestože kouřovým saunám odzvonilo, i dnes se nimi na některých místech ve Finsku setkáte. Vůbec nejstarší dochovaná finská sauna se nachází v Tampere. Sauna je s finskou kulturou neodmyslitelně spjata a pro Finy je takřka posvátným místem. Je součástí téměř každého bytu a běžně se instaluje do jádra hned vedle koupelny. A to dokonce i v mnohopodlažních domech a panelácích. Podle posledních průzkumů má ve Finsku vlastní saunu 4 z 5 domácností.
Finové si saunu neodpustí ani u chatek v blízkosti jezer a přestože má každý vlastní saunu, velmi rádi chodí společně i do veřejných saun. Pokud se při návštěvě Finska rozhodnete veřejnou saunu navštívit i vy, nezapomeňte si s sebou vzít plavky.

Jak vypadá saunování u nás a ve světě?

U nás jsou nejrozšířenější parní sauny, ve kterých je teplota vzduchu jen o pár °C vyšší než teplota lidského těla, ale zato téměř stoprocentní vlhkost. Tyto sauny jsou vhodné při léčbě a prevenci dýchacích potíží a dochází v nich k velmi dobrému prokrvení podkoží. Tělo se však neprohřeje. Poměrně rozšířená je také suchá neboli švédská sauna, ve které je naopak teplota kolem 100°C ale minimální vlhkost vzduchu. Tento typ sauny je v posledních letech na ústupu, protože se v ní lidský organismus není schopen zpotit.
Pro osoby s vysokým krevním tlakem a poruchami kardiovaskulárního systému je vhodná infrasauna, která funguje na principu infračerveného záření. To proniká cca 4 cm pod kůži a prohřívá svaly. Využívá se také při léčbě poraněné kůže. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 50°C. Velké oblibě se sauny těší i v Estonsku, kde je sauna stejnou samozřejmostí jako ve Finsku. I zde je součástí téměř každé domácnosti a zkrátka přišli jen obyvatelé starších budov vystavěných za sovětské okupace. Estonské sauny jsou stejné jako ty finské a to samé platí i o ruské variantě přezdívané baňa. Oproti tomu typická japonská sauna funguje úplně opačně – Japonci se nejdříve ohřejí v horké vodě a pak se pomalu chladí na studeném vzduchu.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije