Lidé milují saunu od nepaměti a Finové se bez ní neobejdou

Sauna je synonymem pro perfektní relaxaci a v posledních letech se stále častěji objevuje i v běžných domácnostech. Stále více lidí objevuje kouzlo saunování a díky dostupné ceně už nemusí pravidelně docházet do wellness centra. Ostatně bylo na čase, vždyť historie saunování sahá minimálně o tisíc let zpět...

Historie saunování

Přestože si v souvislosti se saunou vybavíme Finsko, její původ není jasný. První dochované zmínky a dřevěných budkách izolovaných mechem a vytápěných kamny, popsal Ibrahím ibn Jákúb, které v letech 965 a 966 zavítal mezi Slovany. Uvnitř předka dnešní sauny nechyběl otvor ve stropě, kterým odcházel dým z vodních nádrží nahřívaných zmíněnými kamny. A již tedy lidé znali blahodárné účinky suanování, především pak výrazné urychlení léčby vyrážek a vředů. Další zmínky se objevily také ve známém spisu Život a umučení svatého Václava, který sepsal břevnovský mnich Kristián. Uvedl, že vůdce vrahů nalezli v parní lázni, která se nazývala stuba (jizba). V 11. a 12. století následují podrobnější popisy sauny a ve středověku její popularita stoupá. V 16. století však Klaus Magnus zmínil, že se bez parní lázně neobejdou především obyvatelé severních zemí. Prakticky v žádné finské vesnici nechyběla alespoň jedna veřejná sauna, která měla i sociální funkci. Obyvatelé ji brali jako nedílnou součást každodenního života a využívali ji k setkání se svými přáteli. Možná vás překvapí, že se, jakožto nejčistší místo, využívala také jako porodnice.

Finsko – země, kde je sauna součástí kulturního dědictví

Původní finská sauna samozřejmě nevypadala jako ta dnešní. Říkalo se jí savusauna (kouřová sauna) a jejím charakteristickým rysem byl „očouzený“ interiér. Během vyhřívání se kouř z kamen dostal do místnosti a až poté, co se velké množství kamenů v kamnech dostatečně zahřálo, umyla se sauna od sazí. Překvapuje vás, že tak „špinavém“ prostředí finské ženy rodily děti? Nenechte se mýlit, saze sice špiní, ale jsou naprosto sterilní. A přestože kouřovým saunám odzvonilo, i dnes se nimi na některých místech ve Finsku setkáte. Vůbec nejstarší dochovaná finská sauna se nachází v Tampere. Sauna je s finskou kulturou neodmyslitelně spjata a pro Finy je takřka posvátným místem. Je součástí téměř každého bytu a běžně se instaluje do jádra hned vedle koupelny. A to dokonce i v mnohopodlažních domech a panelácích. Podle posledních průzkumů má ve Finsku vlastní saunu 4 z 5 domácností. Finové si saunu neodpustí ani u chatek v blízkosti jezer a přestože má každý vlastní saunu, velmi rádi chodí společně i do veřejných saun. Pokud se při návštěvě Finska rozhodnete veřejnou saunu navštívit i vy, nezapomeňte si s sebou vzít plavky.

Jak vypadá saunování u nás a ve světě?

U nás jsou nejrozšířenější parní sauny, ve kterých je teplota vzduchu jen o pár °C vyšší než teplota lidského těla, ale zato téměř stoprocentní vlhkost. Tyto sauny jsou vhodné při léčbě a prevenci dýchacích potíží a dochází v nich k velmi dobrému prokrvení podkoží. Tělo se však neprohřeje. Poměrně rozšířená je také suchá neboli švédská sauna, ve které je naopak teplota kolem 100°C ale minimální vlhkost vzduchu. Tento typ sauny je v posledních letech na ústupu, protože se v ní lidský organismus není schopen zpotit. Pro osoby s vysokým krevním tlakem a poruchami kardiovaskulárního systému je vhodná infrasauna, která funguje na principu infračerveného záření. To proniká cca 4 cm pod kůži a prohřívá svaly. Využívá se také při léčbě poraněné kůže. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 50°C. Velké oblibě se sauny těší i v Estonsku, kde je sauna stejnou samozřejmostí jako ve Finsku. I zde je součástí téměř každé domácnosti a zkrátka přišli jen obyvatelé starších budov vystavěných za sovětské okupace. Estonské sauny jsou stejné jako ty finské a to samé platí i o ruské variantě přezdívané baňa. Oproti tomu typická japonská sauna funguje úplně opačně – Japonci se nejdříve ohřejí v horké vodě a pak se pomalu chladí na studeném vzduchu.

Publikováno: 10. 03. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: finská sauna | historie saunování | infrasauna | sauna | saunování