Za energie ušetříte nejen s Bohemia Energy

Každý správný fyzik si pod pojmem energie představí skalární veličinu, která je charakterizována jako schopnost tělesa konat práci. My obyčejní smrtelníci si stejný pojem spojíme s vysokými účty za elektřinu a plyn. Růst cen energií je dlouhodobý trend, se kterým nic neuděláme. Co však udělat můžeme, je zavést několik účinných opatření, díky kterým za plyn či elektřinu výrazně ušetříme. Sestavili jsme pro vás malý přehled pravidel a tipů, které vaši domácnost promění na energeticky nenáročnou. Do přehledu jsme zařadili jak notoricky známé rady, tak méně známé „finty“. Budete-li je svědomitě dodržovat, ušetříte minimálně několik tisíc ročně.

Vytápění objektu

Skutečně potřebujete topit na tak vysokou teplotu? V přetopených místnostech se nejen špatně dýchá, ale navíc si za pár stupínků navíc pěkně připlatíte. Přitom stačí snížit teplotu o jeden stupeň a ušetříte až 6% za energie. Ideální teplotu však každý vnímá jinak. Středoevropský průměr v obývacím pokoji se pohybuje kolem 19-20°C, v kuchyni a ložnici pak 17-18°C. Dejte si pozor na to, aby vaše radiátory nebyly přikryté. Závěsy, záclony a oblečení patří stranou! Levněji vám místnost vyhřeje jedině radiátor, který má stoprocentní výhled. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné odvzdušňování. Větrat byste měli krátce a s plně otevřenými okny a vypnout přitom topení. Díky tomuto způsobu vyvětráte místnost rychle a to bez toho, aby vám ochladly stěny. Účinným způsobem, jak omezit ztráty tepla až o 90%, je rekuperační jednotka. Díky ní se navíc zbavíte průvanu a nepříjemných výkyvů teplot. Věděli jste, že jedno staré okno může způsobit stejnou či větší ztrátu tepla, než celá nezateplená zeď? Máte-li finanční rezervy, neváhejte je investovat do kvalitních oken (eurookna či plastová). Investice se vám velmi rychle vrátí i s úroky. Vybrat si mžete mezi dvojitými či trojitými skly, samozřejmostí je účinné těsnění. Další možností je zateplení. Podle statistik spotřebuje průměrná česká domácnost až 70% energie na vytápění. Kvalitním zateplením nejenže snížíte celkovou spotřebu, ale zároveň se budete cítit příjemněji. Lidské tělo vnímá i teplotu stěn a podlahy a v místnosti, kde je teplý jen vzduch, se můžete cítit nepříjemně. Na izolaci by se nemělo šetřit. Stejně, jako okna, je i zateplení dlouhodobá záležitost a pomůže vám ušetřit značné částky za energie. Chcete-li za vytápění skutečně ušetřit, vyvarujte se vytápění elektřinou. Při její výrobě, transformaci a přenosu totiž dochází ke ztrátě až 75%. K výrobě tepla tak spotřebujete až 4x větší množství paliva, než kdybyste ho využili k výrobě tepla přímo. Otázkou však je, čím topit. Nejvýhodněji vychází tuhá paliva, nemáte-li však jinou možnost, volte plyn.

Lednička

Starší ledničky patří k velkým žroutům elektrické energie a máte-li možnost, vyměňte ji za nový typ, který se pyšní značkou nízké energetické třídy. I kvalitnější modely lze sehnat za výhodnou cenu. Ledničku byste neměli umisťovat vedle tepelného zdroje, tedy radiátoru, sporáku, pračky či myčky. Takto umístěná lednička totiž spotřebuje mnohem více elektřiny, než když stojí v chladnější části místnosti. Nemáte-li na výběr, umístěte mezi ledničku a zdroj tepla izolaci. Pamatujte, že s každým stupněm Celsia navíc, roste spotřeba o cca 4%. Neměli byste to přehánět s regulací teploty. Ideální teplota v lednici je 7°C, čemuž většinou vyhovuje nejnižší regulační stupeň. Vytvoří-li se v mrazničce vrstva ledu, začne výrazně stoupat spotřeba energie. Odmrazujte proto ledničku pravidelně a jednou za čas nezapomeňte zkontrolovat těsnění. Rychle tvořící led a námraza vznikají i špatně dovřenými dvířky. Chystáte-li se na delší dovolenou, vyplatí se ledničku vypnout ze sítě. Nezapomeňte však před odjezdem zkonzumovat všechno jídlo.

Vaření

Uspořit se dá i v rámci vaření. Hospodyňky sice nemají rády, když jim do jejich umění kdokoliv zasahuje, ale stačí opravdu málo a výrazně ušetří. Základem jsou hrnce správné velikosti. Budete-li vařit na menších hrncích, než je plocha sporáku, unikne během vaření spousta tepla. Ideální je používat hrnce s přibližně stejným, případně trochu větším průměrem. Nezapomínejte na poličku, díky které uspoříte 100-300% energie. Z kredence vytáhněte papiňák, díky kterému je vaření mnohem rychlejší a úspornější. Pozor si dejte i na množství vody. Ideální je využívat jen tolik vody, kolik je k vaření skutečně potřeba. K ohřevu většího množství je potřeba obrovská spousta energie.

Změna dodavatele

Velmi efektivní je také změna dodavatele energií. Český trh je liberalizovaný a každý z nás si má možnost vybrat, od koho bude plyn či elektřinu brát. Vzhledem k obrovskému množství dodavatelů však není jednoduché vybrat toho skutečně nejvýhodnějšího. Nemáte-li času nazbyt (kdo ho v dnešní době má..), využijte některou z mnoha online kalkulaček. Jednoduchá aplikace vám na základě zadaných údajů vypočítá nejlevnější alternativu a zároveň nasměruje na konkrétního dodavatele. Přes internet se dá vyřídit i samotný přechod. Většina dodavatelů vám s ním ochotně pomůže. V současné době většina lidí přechází ke společnosti Bohemia Energy, která se může pochlubit velmi výhodnými tarify

Staňte se členem rodiny Bohemia Energy

Společnost Bohemia Energy (celý název Bohemia Energy entity s.r.o.) je jedním z českých dodavatel plynu a elektřiny a funguje již od roku 2005. Vyjma dodavetelů, jako je E.ON, RWE a Pražská plynárenská, se jedná o jediného dodavatele plynu, který nabízí plyn i domácnostem. Na konci prvního čtvrtletí 2012 měla Bohemia Energy asi 400 000 zákazníků. Důvod, proč může Bohemia Energy nabízet tak levné energie, je prostý. Pracuje s nízkými maržemi a nakupuje za výhodnou cenu. Bohemia Energy nezapomíná ani na charitativní činnost a je jedním z generálních partnerů občanského sdružení život dětem. Zároveň sponzoruje archeologickou expedici Národního muzea ve významné lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Veškeré informace najdete na www.bohemia-energy.eu.

Publikováno: 06. 08. 2012 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Honza Vodička