Vysněné zaměstnání na dosah ruky

Člověk by měl dělat to, co ho baví. Ideální práce je nejen adekvátně ohodnocena, ale zároveň člověka naplňuje. Schválně zapátrejte v paměti a vzpomeňte si na povolání, o kterých jste kdysi snili. Nikdy vás nelákalo něco víc? Kde jsou ty časy, kdy jste se k sobě chovali s respektem a snažili se dosáhnout vyšších met? Pokud jste s vaší současnou pracovní pozicí nespokojeni, neházejte flintu do žita. Řeči o nedostatku pracovních míst a vysoké nezaměstnanosti jsou jen fámy, které roznáší opozice. Důvod, proč někteří z nás nemohou najít lepší (nebo vůbec nějakou) práci, tkví v něčem úplně jiném. Úspěch je otázkou přístupu.

Jak hledat práci?

Na poměrně jednoduchou otázku existuje celá řada odpovědí. S trochou štěstí vám lepší „flek“ dohodí dobrý známý a vy se budete muset starat jen o to, abyste si teplé a dobře placené místečko udrželi. Další možností je využít služeb Úřadu práce. V praxi to znamená jediné – nechat si několik měsíců vyplácet almužnu a čekat, až se vám ozve úředník a oznámí vám, že pro vás „něco“ našel. Realita je taková, že v drtivé většině případů zůstanete bez práce. Patříte-li mezi děti štěstěny, práci dostanete. Smiřte se však s tím, že nebude ani zdaleka tak perfektní, jak jste si ji představovali.

Vůbec nejefektivnějším řešením je aktivní hledání práce. Pečení holubi vám přece do úst také sami nevletí, tak proč by mělo nové zaměstnání. Zahrajte si na Mohameda a vydejte se k hoře pracovních příležitostí sami. Nebudete muset nikam daleko, ve 21.století se práce hledá online. Nejen, že nebudete ztrácet čas obcházením jednotlivých zaměstnavatelů, ale navíc se dostanete k mnohem většímu počtu příležitostí.

Projobs.cz – nejlepší startovní pozice

Mezi ty lepší portály s pracovními nabídkami patří portál projobs.cz. Momentálně je na něm přes 11 tis. pracovních nabídek a každým dnem přibývají nové. Na rozdíl o jiných webů je pojobs.cz místem, kde se o vás budou ucházet i sami zaměstnavatelé. Pracovní nabídky lze šikovně filtrovat podle krajů i podle pracovních pozic. Nejzajímavější je samozřejmě hlavní město (více na http://www.projobs.cz/kraj-hlavni-mesto-praha), kde je nejen největší počet pracovních nabídek, ale také vyšší průměrné platové ohodnocení. Pokud si nejste jistí, co je náplní dané práce, stačí se podívat na popisy pracovních pozic (např. pro frekventovaný obor administrativy na http://www.projobs.cz/Obor-administrativa). Velmi užitečné jsou i informace o průměrných platech na http://www.projobs.cz/prumerne-platy, díky kterým budete mít jistotu, že se vás nový zaměstnavatel nesnaží sedřít z kůže.

Pracovní pozice na obzoru

Najít lepší práci na projobs.cz skutečně není příliš namáhavé. Horší je uspět u pracovního pohovoru. Ještě předtím, než vás na něj zavolají, však budete muset zapůsobit životopisem. Ten by měl být stručný a věcný, ale nikoliv prázdný. Nesnažte se svého potenciálního šéfa obelstít a pište jen to, co by ho mohlo skutečně zajímat. Nezapomeňte zmínit svou praxi a vypsat všechny dovednosti a schopnosti, které byste mohli ve své nové práci zúročit. Pokud váš životopis zaujme zaměstnavatele natolik, že vás pozve na pracovní pohovor, máte napůl vyhráno.

Na pracovní pohovor se dostavte včas a vhodně oblečení. Ucházíte-li se o manažerskou pozici, je na místě společenské oblečení. Pro práci skladníka samozřejmě oblek nezbytný není. Vždy však přijďte čistí a upravení. Chovejte se slušně a s respektem, zachovejte si však zdravé sebevědomí. Připravte si odpovědi na klasické otázky typu „čím budete pro nového zaměstnance přínosem“ či „co od nové práce očekáváte“.

Dodržíte-li všechny výše zmíněné rady a tipy, bude pro vás hledání nové práce mnohem jednodušší a rychlejší. Přejeme vám hodně štěstí!

Publikováno: 15. 10. 2012

Kategorie: Práce

Autor: Honza Vodička

Tagy: hledání práce | lepší práce | práce | pracovní pohovor | projobs.cz