Turbodmychadlo - součástka, díky které je motor výkonnější i úspornější

Součástí moderního spalovacího motoru je i součástka zvaná turbodmychadlo, která do něj nahání vzduch. Jako pohon přitom využívá odpadní energie z výfukových plynů a motor má díky němu větší výkon, vyšší točivý moment a účinnost. Přítomnost turba mimo jiné vede i ke snížení emisí a celkové úspoře pohonných hmot. Mechanismus obsahuje turbínu a kompresor, které společně leží na hřídeli. Dokáže vyvinout až 150 000 otáček a v případě pořádně „ostré“ jízdy dokonce o 50 000 více. A přesto se nejedná o nikterak složitou konstrukci, je jasné, že se časem opotřebuje. Zajímá vás, jak životnost turbodmychadla zvýšit a co dělat v případě, kdy nadobro odejde do věčných lovišť?

Jaká je životnost turbodmychadel?

Moderní turbo vydrží přibližně 6 000 motohodin provozu. Zdá se vám to málo? Průměrný řidič je při průměrné rychlosti najezdí za zhruba 250 000 kilometrů. Odborníci však přesto výrazně doporučují generálku a ti při ujetí cca 150 000 kilometrů. Generálka spočívá ve výměně opravárenské sady (ucpávkových kroužků a ložisek) a mělo by k ní dojít také v případě výrazného poklesu výkonu nebo jiných problémů. Při správném dodržování provozních podmínek se turbodmychadlo poškodí jen zřídkakdy. Problémy mohou nastat při nedodržování důležité zásady. Absolvujete-li s vozidlem rychlejší jízdu, nechte poté motor běžet alespoň 2 minuty na volnoběh. Nebudete-li se tímto pravidlem řídit, může dojít k ucpání přívodu přihřátým olejem a tedy i zničení turba. Majitelé dieselových motorů však mohou být v klidu – nešvar se totiž týká pouze benzinových motorů s vyšší teplotou výfukových plynů.

Co dělat, když turbo přestane fungovat?

Dříve nebo později ale turbo přeci jen vypoví službu a je jen na vás, zda se rozhodnete pro repasovaný nebo zbrusu nový kousek. V případě repasovaného turba chybu neuděláte a ušetříte, ovšem pouze za předpokladu, že sáhnete po kvalitním dílu. Ať už se však rozhodnete jakkoliv, vždy se můžete obrátit na odborníky ze společnosti TURBÍNY CZ, která se na opravy turbín specializuje mnoho let. Na nabídku vysoce kvalitních repasovaných i nových turbodmychadel od světových výrobců jako je Garret, Holset, Mitsubischi nebo Toyota se můžete podívat i na www.turbiny.cz. Zboží je skladem a ihned k dodání! Foto: sxc.hu

Publikováno: 14. 10. 2013

Kategorie: Auto/moto

Autor: Honza Vodička

Tagy: turbo | turbodmychadla | turbodmychadlo