Prostata - nenápadá žláza, která mužům komplikuje život

Předstojná žláza neboli prostata je mužská přídatná pohlavní žláza o velikosti vlašského ořechu. Produkuje sekret, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost pohlavních buněk. Pokud byste ji hledali, našli byste ji pod močovým měchýřem, kde jako prstenec obtáčí močovou trubici. Většina mužů však si však její existenci uvědomí až v pozdějším věku, kdy se výrazně zvětší a začne jim působit nepříjemné problémy. Velikost prostaty přitom může dosáhnout až 1000 g, což je zhruba dvacetinásobek běžné váhy (u dospělého muže váží prostata 15 – 20 g). Zvětšení nastává přibližně u jedné třetiny mužské populace, která překročila věkovou hranici padesáti let. U zbylých dvou třetin ke zvětšení dochází jen o něco později.

Problémy, které vám může způsobit zvětšená prostata

Zvětšení prostaty bývá spojeno s celou řadou potíží jako je častá a většinou i přerušovaná mikce s pozdním startem a slabým proudem, ale i problémy s erekcí. A jakkoliv se nám mohou v mladí problémy s močením jevit úsměvně, za pár let zjistíme že se jedná o jedno z nejnepříjemnějších onemocnění vůbec. Na vině však není samotné zvětšení – i velká prostata může být zcela asymptomatická a naopak. Poruchy močení postihují muže, jejichž prostata byla trpí benigní hyperplazií. Nebezpečí však tkví především ve vzniku postmikčního rezidua – po vymočení zůstává v měchýři více než 300 ml zbytkové moči, ale i infekce, vychlípek, konkrementů, refluxu moče do ledvin a v nejhorším případě až poškozením jejich funkce.

Dá se nemocná prostata léčit?

Léčba prostaty probíhá prostřednictvím léků, které blokují alfa-adrenergní receptor, ale často se využívají také přírodní doplňky stravy z bylin (Urtica dioica, Pygeum africanum apod.). V krajním případě může lékař navrhnout i operativní zákrok a to prostřednictvím laseru nebo otevřené operace v případě větších žláz nebo u rizikových pacientů. Účinnou prevencí může být pravidelná masáž, kterou by muži, kteří se blíží k rizikovému věku, rozhodně neměli podceňovat.

Publikováno: 05. 02. 2013 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: benigní hyperplazie | léčba prostaty | onemocnění prostaty | prostata