Zdraví

Prostata – nenápadá žláza, která mužům komplikuje život

Předstojná žláza neboli prostata je mužská přídatná pohlavní žláza o velikosti vlašského ořechu. Produkuje sekret, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost pohlavních buněk. Pokud byste ji hledali, našli byste ji pod močovým měchýřem, kde jako prstenec obtáčí močovou trubici. Většina mužů však si však její existenci uvědomí až v pozdějším věku, kdy se výrazně zvětší a začne jim působit nepříjemné problémy. Velikost prostaty přitom může dosáhnout až 1000 g, což je zhruba dvacetinásobek běžné váhy (u dospělého muže váží prostata 15 – 20 g). Zvětšení nastává přibližně u jedné třetiny mužské populace, která překročila věkovou hranici padesáti let. U zbylých dvou třetin ke zvětšení dochází jen o něco později.

Problémy, které vám může způsobit zvětšená prostata

Zvětšení prostaty bývá spojeno s celou řadou potíží jako je častá a většinou i přerušovaná mikce s pozdním startem a slabým proudem, ale i problémy s erekcí. A jakkoliv se nám mohou v mladí problémy s močením jevit úsměvně, za pár let zjistíme že se jedná o jedno z nejnepříjemnějších onemocnění vůbec. Na vině však není samotné zvětšení – i velká prostata může být zcela asymptomatická a naopak. Poruchy močení postihují muže, jejichž prostata byla trpí benigní hyperplazií. Nebezpečí však tkví především ve vzniku postmikčního rezidua – po vymočení zůstává v měchýři více než 300 ml zbytkové moči, ale i infekce, vychlípek, konkrementů, refluxu moče do ledvin a v nejhorším případě až poškozením jejich funkce.

Dá se nemocná prostata léčit?

Léčba prostaty probíhá prostřednictvím léků, které blokují alfa-adrenergní receptor, ale často se využívají také přírodní doplňky stravy z bylin (Urtica dioica, Pygeum africanum apod.). V krajním případě může lékař navrhnout i operativní zákrok a to prostřednictvím laseru nebo otevřené operace v případě větších žláz nebo u rizikových pacientů. Účinnou prevencí může být pravidelná masáž, kterou by muži, kteří se blíží k rizikovému věku, rozhodně neměli podceňovat.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije