Platební automaty jsou v zahraničí populární. Čeká je slibná budoucnost i u nás?

Víte, co je to automat? Jde o termín (původně z řeckého automatos – samohybný), který označuje technické zařízení nebo stroj, který bez lidského přičinění vykonává předem určenou činnost. První samohybné mechanismy pochází z dávného starověku, ale tehdy sloužily spíše k pobavení diváků. K jejich masivnímu rozšíření došlo během 20. století a to především z ekonomických důvodů (úspora nákladů za pracovní síly). Možnosti automatů se však výrazně rozšířily až s příchodem elektronických počítačů a v současné době je najdete ve všech odvětvích průmyslu. My se dnes zaměříme na specifický typ zařízení, který možná využijete i vy. Představujeme vám platební automaty a jejich výhody!

Co je to platební automat a jak funguje?

O výdejním automatu jste již jistě slyšeli. Jde o zařízení, ze kterého vám po vhození mincí vypadne něco požadovaná věc. Platební automat však slouží k pouhé úhradě a nečekejte, že vám z něj něco vypadne. Jeho součástí je dotyková obrazovka, na které zadáte číslo vaší objednávky (to vám prodejce zašle prostřednictvím SMS nebo e-mailem) a poté se vám zobrazí vaše identifikační údaje a informace o objednávce. V závislosti na typu automatu můžete zaplatit v hotovosti nebo kreditní kartou. Při platbě v hotovosti vložíte do automatu požadovanou částku a nemáte-li přesně, nevadí – platební automat vám vydá. Okamžitě po provedení platby obdržíte doklad, na základě kterého vám bude v prodejně nebo ve skladu vydáno zboží.

V čem tkví největší výhoda platebních automatů a jaké jsou jejich možnosti?

Z výše uvedeného popisu transakce vám zřejmě došlo, že největší výhoda platebního automatu spočívá v urychlení platby. Platební automaty jsou schopny obsloužit zákazníky až 5 x rychleji než „opravdoví“ zaměstnanci a navíc prodejci výrazně urychlí vyřizování objednávek. Platební automaty jsou vybaveny informačním systémem, který lze nastavit pro konkrétní podmínky. Konstrukci je možné maximálně přizpůsobit požadavkům společnosti tak, aby zapadla do interiéru či exteriéru, ve kterém bude umístěna. Samozřejmostí je možnost instalace bezpečnostního tvrzeného skla, čtečky karet s magnetickým pruhem, čtečky QR nebo čárkových kódů, integrované kamery a dalšího nadstandardního příslušenství. Vzhledem k urychlení platebního procesu se budou v budoucnu platební automaty i nadále rozšiřovat. V současné době je jich v České republice asi 150, ale kvůli poměrně vysoké pořizovací ceně (platební automat stojí cca 100 000 Kč) se raketový nástup jako v jiných zemích nekonal. Pro provozovatele velkých e-shopů však přesto představují perfektní příležitost jak zefektivnit chod firmy. Patříte mezi ně i vy?

Publikováno: 02. 03. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: Honza Vodička

Tagy: platební automat | platební automaty