Koňak a armaňak - urozené brandy, které vás dostanou svou unikátní chutí

Milujete víno a na chvíle, kdy si můžete v klidu vychutnat dvě deci bílého nebo červeného, se těšíte jako malé dítě na Vánoce? Ale co když dostanete chuť na něco ostřejšího? Máme pro vás dobrou zprávu – z vína se vyrábí kde co a mezi z nejoblíbenější nápoje patří koňak (orig. Cognac) a armaňak (Argmagnac). Přítomnost těchto destilátů jste jistě zaznamenali i vy, ale možná nevíte, jaký poklad se v poměrně drahých lahvinkách ukrývá.

Co je to koňak?

Koňak je nejznámějším druhem brandy, ale přesto mezi nimi panují jisté odlišnosti - podobně jako mezi sektem a pravým šampaňským. Pravý a nefalšovaný koňak se vyrábí z vinné révy, která pochází z oblasti francouzského města Cognac a jeho výroba podléhá několika specifickým pravidlům. Bílé hrozny odrůd Ugni Blanc, Folle Ordinaires a Colombard jsou k výrobě klasického bílého vína prakticky nepoužitelné, ale tím spíš se hodí k výrobě koňaku. V dubových sudech zraje i více než šest let a postupně se z něj odpařuje alkohol. Výsledný obsah alkoholu se pohybuje kolem 40 % a vzhledem k vyšší ceně je vhodné siskleničku s koňakem náležitě vychutnat.

cognacCo je to armaňak?

Pokud se vám zdá koňak slabý, přesedlejte na armagnac, nejstarší jednorázově pálený francouzský vinný destilát, který obsahuje až 63 % alkoholu. I navzdory vysokému obsahu alkoholu se armaňak pyšní jemnou a nezaměnitelnou chutí a unikátním aroma, které z něj dělá jednu z nejlepších brandy na světě. A i v případě tohoto vinného destilátu platí, že se k jeho výrobě využívá pouze z určité odrůdy vína. Konkrétně z té, co se urodí v jílovitých a písčitých oblastech Gaskoňska. armagnacObě proslulé francouzské pálenky si můžete objednat třeba hned. Prvotřídní destiláty za příjemné najdete ve specializovaném e-shopu winehouse.cz.

Publikováno: 05. 02. 2014

Kategorie: Horké tipy

Autor: Honza Vodička

Tagy: armagnac | armagnac obsah alkoholu | armaňak | cognac | koňak | koňak obsah alkoholu