Zajímavosti o kouření, o kterých jste dopodud neměli ani tušení

Kouříte? V tom případě se pohodlně usaďte a začtěte se. Dnešní článek je určen právě pro vás. Nečekejte však otřepaná klišé, o kterých jste si přečetli snad tisíckrát. Kouření cigaret vážně škodí zdraví, ale o tom drtivá většina kuřáků nepochybuje. Raději si přečtěte zajímavosti, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

Česká republika patří mezi kuřácké velmoci

Který evropský národ holduje kouření více než ostatní? Poláci, Maďaři, Rusové a... Češi. Dle statistik u nás kouří 50 % osob ve věku 15 až 18 let. A téměř dva miliony lidí by se svým zlozvykem rády skoncovaly, nicméně v praxi se o to pokusí jen polovina. Denně u nás zemře na následky kouření více než padesát osob., ročně zhruba osmnáct tisíc. Nejčastěji kouří svobodní a rozvedení muži, nejrizikovější skupinou jsou lidé s výučním listem a mnohem méně kouří středoškoláci a vysokoškoláci.

Známé kuřácké mýty a pověry

Kouření a přibírání na váze

Máte strach, že poté, co přestanete kouřit, výrazně přiberete na váze? Není to pravda. Kouření sice zrychluje metabolismus, nicméně u obézní kuřáci spálí jen 300 kJ denně navíc. Nárůst váhy u bývalých kuřáků je ovlivněn věkem, tělesnou konstitucí a metabolismem. Patříte-li do rizikové skupiny, jednoduše začněte jíst více nesladkého ovoce, zeleniny a pijte větší množství tekutin. Zároveň vynechejte „kalorické bomby“ a ručička na váze se ani nepohne.

Je odvykání skutečně tak jednoduché?

Říká se, že kdo nedokáže přestat kouřit takříkajíc z minuty na minutu, je slaboch. Ani to není pravda a pokud se vám svou závislost nepodařilo vymýtit, rozhodně nemáte slabou vůli. Nikotin patří mezi nejnávykovější látky a dle studie magazínu Medical News Today dokáží napoprvé přestat s kouřením jen tři lidi ze sta. Při opakovaných pokusech pak pouze cca 17 %. Důvod je prostý. Nikotin se při inhalaci cigaretového kouře váže na acetylcholinové receptory a ty iniciují vyplavení dopaminu. Cítíte se příjemně a závislost je na světě. Mozek, kterému se nedostává další dávky dopaminu, nefunguje jako dřív. Vyžaduje další dávku a vy se cítíte podrážděně, unaveně a obtížně se soustředíte. Abstinenční příznaky vás mohou provázet až deset týdnů a opravdový nekuřák se z vás stane až po roce. Mezi efektivní pomocníky, kteří by vám mohli odvykání ulehčit, patří nikotinové žvýkačky, náplasti nebo elektronické cigarety.

Publikováno: 13. 12. 2014 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: kouření a přibírání na váze | kouření zajímavosti