Zdraví

Zajímavosti o kouření, o kterých jste dopodud neměli ani tušení

Kouříte? V tom případě se pohodlně usaďte a začtěte se. Dnešní článek je určen právě pro vás. Nečekejte však otřepaná klišé, o kterých jste si přečetli snad tisíckrát. Kouření cigaret vážně škodí zdraví, ale o tom drtivá většina kuřáků nepochybuje. Raději si přečtěte zajímavosti, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

Česká republika patří mezi kuřácké velmoci

Který evropský národ holduje kouření více než ostatní? Poláci, Maďaři, Rusové a… Češi. Dle statistik u nás kouří 50 % osob ve věku 15 až 18 let. A téměř dva miliony lidí by se svým zlozvykem rády skoncovaly, nicméně v praxi se o to pokusí jen polovina. Denně u nás zemře na následky kouření více než padesát osob., ročně zhruba osmnáct tisíc. Nejčastěji kouří svobodní a rozvedení muži, nejrizikovější skupinou jsou lidé s výučním listem a mnohem méně kouří středoškoláci a vysokoškoláci.

Známé kuřácké mýty a pověry

Kouření a přibírání na váze

Máte strach, že poté, co přestanete kouřit, výrazně přiberete na váze? Není to pravda. Kouření sice zrychluje metabolismus, nicméně u obézní kuřáci spálí jen 300 kJ denně navíc. Nárůst váhy u bývalých kuřáků je ovlivněn věkem, tělesnou konstitucí a metabolismem. Patříte-li do rizikové skupiny, jednoduše začněte jíst více nesladkého ovoce, zeleniny a pijte větší množství tekutin. Zároveň vynechejte „kalorické bomby“ a ručička na váze se ani nepohne.

Je odvykání skutečně tak jednoduché?

Říká se, že kdo nedokáže přestat kouřit takříkajíc z minuty na minutu, je slaboch. Ani to není pravda a pokud se vám svou závislost nepodařilo vymýtit, rozhodně nemáte slabou vůli. Nikotin patří mezi nejnávykovější látky a dle studie magazínu Medical News Today dokáží napoprvé přestat s kouřením jen tři lidi ze sta. Při opakovaných pokusech pak pouze cca 17 %.
Důvod je prostý. Nikotin se při inhalaci cigaretového kouře váže na acetylcholinové receptory a ty iniciují vyplavení dopaminu. Cítíte se příjemně a závislost je na světě. Mozek, kterému se nedostává další dávky dopaminu, nefunguje jako dřív. Vyžaduje další dávku a vy se cítíte podrážděně, unaveně a obtížně se soustředíte. Abstinenční příznaky vás mohou provázet až deset týdnů a opravdový nekuřák se z vás stane až po roce. Mezi efektivní pomocníky, kteří by vám mohli odvykání ulehčit, patří nikotinové žvýkačky, náplasti nebo elektronické cigarety.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije