Auto/moto

Jak se zachovat při autonehodě?

Řidiči, kteří dodržují pravidla silničního provozu, si to většinou nepřipouští, ale také oni se mohou stát účastníky nehody. To, že jezdíte obezřetně a předvídáte, totiž neznamená, že se tak budou chovat i ostatní. A protože opakování je matka moudrosti, zopakujeme vám, co dělat při dopravní nehodě. Nikdy nevíte, kdy se můžete do podobné situace dostat i vy a protože se vše seběhne velmi rychle a budete ve stresu, mohl by se vám následující postup hodit.

Co může zapříčinit dopravní nehodu?

Jde to ráz na ráz. Stačí chvilka nepozornosti a ve zlomku vteřiny dojde k dopravní nehodě. Mezi nejčastější příčiny automobilových nehod patří nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy, nebezpečné předjíždění v nepřehledném úseku či nedání přednosti v jízdě. Na vině je často nezkušený nebo bezohledný řidič. Roli hraje také stav pozemní komunikace, počasí, předmět v jízdní dráze a další faktory. Suma sumárum, faktorů, které mají na nehodě přímý či nepřímý podíl, je vskutku dost. A vzhledem k tomu, že při rychlosti 70 km/h urazí vozidlo za vteřinu téměř 20 metrů, je často nereálné zareagovat tak rychle, aby k nehodě nedošlo. Tip: Nemáte po autonehodě čím jezdit? Autopůjčovna Třebíč vám zapůjčí vozidlo za skvělých podmínek!
Dopravní nehoda je pro všechny zúčastněné mimořádně stresovou situací. Zažijete šok a budete pod velkým psychickým tlakem. Přesto se snažte zachovat klid a postupujte systematicky dle následujících pokynů: Pokuste se uklidnit a získat přehled o tom co se stalo. Zhodnoťte situaci a zorientujte se v prostoru, kde se právě nacházíte. Pokud vám zranění neznemožňuje opuštění vozidla, vylezte z něj ven a oblečte si reflexní vestu. Ještě předtím ale vypněte motor a necítíte-li unikající benzín, zapněte výstražná světla. Místo dopravní nehody viditelně označte výstražným trojúhelníkem, čímž ochráníte nejen sebe, ale také další účastníky provozu. Informujte se o stavu dalších případných osob, které s vámi cestovali, zjistěte rozsah jejich zranění a snažte se je uklidnit. Těm, kteří jsou schopni opustit vozidlo, pomozte a dejte jim reflexní vesty (jsou-li k dispozici). Nasměrujte je mimo prostor nehody do přiměřené vzdálenosti mimo vozovku.
Podle počtu zúčastněných se snažte rozdělit nezraněným osobám další úkoly (např. pomoc lidem, kteří jsou ještě v jiných vozidlech) a poté přivolejte pomoc. Dispečerovi vše vysvětlete srozumitelně a nahlaste mu své jméno a příjmení, místo nehody (případně. nejbližší orientační „záchytné“ body), počet zraněných osob a rozsah jejich zranění.

Tato čísla musíte bezpodmínečně znát:

155 tísňová linka záchranné služby 150 hasiči 158 policie 112 centrální číslo Tip: Odtahová služba Auto Lukášek – nečekejte, až na místo dorazí „lovci nehod“ a kontaktujte profesionální asistenční službu.
Do příjezdu záchranné služby poskytněte zraněným osobám základní první pomoc. Nejprve zajistěte jejich základní životní funkce (krevní oběh, dýchání, vědomí). Pokud někdo krvácí z tepny, použijte tlakový obvaz, případně zastavte krvácení přímým tlakem tuky na ráně nebo zaškrcení nad ní směrem k srdci. S osoby, u kterých hrozí poškození páteře, nehýbejte a vyčkejte do příjezdu lékaře. Z vraku vozidla je vyprošťujte pouze za předpokladu, že jim hrozí nebezpečí (např. požár). Zraněné oživujte do chvíle, než dorazí záchranné složky a bude-li to možné, zajistěte také majetek, kterému hrozí odcizení nebo poškození a v neposlední řadě stopy, které bude policie potřebovat při vyšetřování nehody.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije