Jak se zachovat při autonehodě?
Obsah článku:
Řidiči, kteří dodržují pravidla silničního provozu, si to většinou nepřipouští, ale také oni se mohou stát účastníky nehody. To, že jezdíte obezřetně a předvídáte, totiž neznamená, že se tak budou chovat i ostatní. A protože opakování je matka moudrosti, zopakujeme vám, co dělat při dopravní nehodě. Nikdy nevíte, kdy se můžete do podobné situace dostat i vy a protože se vše seběhne velmi rychle a budete ve stresu, mohl by se vám následující postup hodit.Co může zapříčinit dopravní nehodu?
Jde to ráz na ráz. Stačí chvilka nepozornosti a ve zlomku vteřiny dojde k dopravní nehodě. Mezi nejčastější příčiny automobilových nehod patří nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy, nebezpečné předjíždění v nepřehledném úseku či nedání přednosti v jízdě. Na vině je často nezkušený nebo bezohledný řidič. Roli hraje také stav pozemní komunikace, počasí, předmět v jízdní dráze a další faktory. Suma sumárum, faktorů, které mají na nehodě přímý či nepřímý podíl, je vskutku dost. A vzhledem k tomu, že při rychlosti 70 km/h urazí vozidlo za vteřinu téměř 20 metrů, je často nereálné zareagovat tak rychle, aby k nehodě nedošlo. Tip: Nemáte po autonehodě čím jezdit? Autopůjčovna Třebíč vám zapůjčí vozidlo za skvělých podmínek! Dopravní nehoda je pro všechny zúčastněné mimořádně stresovou situací. Zažijete šok a budete pod velkým psychickým tlakem. Přesto se snažte zachovat klid a postupujte systematicky dle následujících pokynů: Pokuste se uklidnit a získat přehled o tom co se stalo. Zhodnoťte situaci a zorientujte se v prostoru, kde se právě nacházíte. Pokud vám zranění neznemožňuje opuštění vozidla, vylezte z něj ven a oblečte si reflexní vestu. Ještě předtím ale vypněte motor a necítíte-li unikající benzín, zapněte výstražná světla. Místo dopravní nehody viditelně označte výstražným trojúhelníkem, čímž ochráníte nejen sebe, ale také další účastníky provozu. Informujte se o stavu dalších případných osob, které s vámi cestovali, zjistěte rozsah jejich zranění a snažte se je uklidnit. Těm, kteří jsou schopni opustit vozidlo, pomozte a dejte jim reflexní vesty (jsou-li k dispozici). Nasměrujte je mimo prostor nehody do přiměřené vzdálenosti mimo vozovku. Podle počtu zúčastněných se snažte rozdělit nezraněným osobám další úkoly (např. pomoc lidem, kteří jsou ještě v jiných vozidlech) a poté přivolejte pomoc. Dispečerovi vše vysvětlete srozumitelně a nahlaste mu své jméno a příjmení, místo nehody (případně. nejbližší orientační „záchytné“ body), počet zraněných osob a rozsah jejich zranění.Tato čísla musíte bezpodmínečně znát:
155 tísňová linka záchranné služby 150 hasiči 158 policie 112 centrální číslo Tip: Odtahová služba Auto Lukášek – nečekejte, až na místo dorazí „lovci nehod“ a kontaktujte profesionální asistenční službu. Do příjezdu záchranné služby poskytněte zraněným osobám základní první pomoc. Nejprve zajistěte jejich základní životní funkce (krevní oběh, dýchání, vědomí). Pokud někdo krvácí z tepny, použijte tlakový obvaz, případně zastavte krvácení přímým tlakem tuky na ráně nebo zaškrcení nad ní směrem k srdci. S osoby, u kterých hrozí poškození páteře, nehýbejte a vyčkejte do příjezdu lékaře. Z vraku vozidla je vyprošťujte pouze za předpokladu, že jim hrozí nebezpečí (např. požár). Zraněné oživujte do chvíle, než dorazí záchranné složky a bude-li to možné, zajistěte také majetek, kterému hrozí odcizení nebo poškození a v neposlední řadě stopy, které bude policie potřebovat při vyšetřování nehody.Publikováno: 15. 06. 2014 / Aktualizováno: 07. 06. 2023
Kategorie: Auto/moto