Jak na zdravý spánek?

Spánek je důležitý, o tom vás zřejmě přesvědčovat nemusíme. Během spánku se snižuje tělesná teplota, zpomaluje se dýchání a zároveň dochází ke snížení krevního tlaku. Tělo relaxuje, mozek si třídí myšlenky a dochází k regeneraci celého organismu. Optimální délka spánku u dospělého člověka se pohybuje mezi 6 – 9 hodinami, děti by měly spát déle. Ruku v ruce s délkou jde ovšem také kvalita spánku, což je pro spoustu lidí „kamenem úrazu“. Pokud máte pocit, že váš spánek není kvalitní ani přesto, že spíte dostatečně dlouhou dobu, proveďte v ložnici několik zásadních změn.

Bez kvalitní postele a matrace to nepůjde

Alfou a omegou je správná postel a matrace. Co se týče postele, měla by být dostatečně prostorná, stabilní a ideálně bez úložného prostoru (kvůli cirkulaci vzduchu). Mnohem složitější je výběr matrace, neboť současný trh nabízí opravdu široké spektrum variant. Univerzální rada bohužel neexistuje – někomu „sedí“ měkčí, jinému zase tvrdá varianta. Důležité je, aby matrace byla prodyšná a kopírovala tvar těla.

Neméně důležité je prostředí, ve kterém usínáte

Nezapomínejte ani na kvalitu lůžkovin a snažte se v ložnici udržovat nižší teplotu a větrat. Uvidíte, že se kvalita vašeho spánku výrazně zlepší. Další tipy na téma zdravý spánek souvisí s prostředím jako takovým. Snažte se v interiéru navodit příjemnou atmosféru bez zbytečných rušivých elementů. A pokud možno, zbavte se rostlin (anebo jejich množství výrazně redukujte). Ty přes den sice kyslík vyrábí, ale v noci ho naopak spotřebovávají.

Záleží i na vaší náladě

Velmi důležité je uléhat v dobrém psychickém rozpoložení. Předtím, než zavřete oči a vydáte se do říše snů, hoďte za hlavu všechny své problémy a starosti. Ne nadarmo se přece říká „ráno moudřejší večera“. U člověka, který neusíná klidný a spokojený, se nevyrovnanost negativním způsobem projeví na kvalitě spánku. Pamatujte si, že zdravý spánek je základem dobrého duševního zdraví a celkové pohody!

Publikováno: 16. 04. 2015 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: zdravý spánek