Zdraví

Jak na zdravý spánek?

Spánek je důležitý, o tom vás zřejmě přesvědčovat nemusíme. Během spánku se snižuje tělesná teplota, zpomaluje se dýchání a zároveň dochází ke snížení krevního tlaku. Tělo relaxuje, mozek si třídí myšlenky a dochází k regeneraci celého organismu. Optimální délka spánku u dospělého člověka se pohybuje mezi 6 – 9 hodinami, děti by měly spát déle. Ruku v ruce s délkou jde ovšem také kvalita spánku, což je pro spoustu lidí „kamenem úrazu“. Pokud máte pocit, že váš spánek není kvalitní ani přesto, že spíte dostatečně dlouhou dobu, proveďte v ložnici několik zásadních změn.

Bez kvalitní postele a matrace to nepůjde

Alfou a omegou je správná postel a matrace. Co se týče postele, měla by být dostatečně prostorná, stabilní a ideálně bez úložného prostoru (kvůli cirkulaci vzduchu).
Mnohem složitější je výběr matrace, neboť současný trh nabízí opravdu široké spektrum variant. Univerzální rada bohužel neexistuje – někomu „sedí“ měkčí, jinému zase tvrdá varianta. Důležité je, aby matrace byla prodyšná a kopírovala tvar těla.

Neméně důležité je prostředí, ve kterém usínáte

Nezapomínejte ani na kvalitu lůžkovin a snažte se v ložnici udržovat nižší teplotu a větrat. Uvidíte, že se kvalita vašeho spánku výrazně zlepší. Další tipy na téma zdravý spánek souvisí s prostředím jako takovým. Snažte se v interiéru navodit příjemnou atmosféru bez zbytečných rušivých elementů. A pokud možno, zbavte se rostlin (anebo jejich množství výrazně redukujte). Ty přes den sice kyslík vyrábí, ale v noci ho naopak spotřebovávají.

Záleží i na vaší náladě

Velmi důležité je uléhat v dobrém psychickém rozpoložení. Předtím, než zavřete oči a vydáte se do říše snů, hoďte za hlavu všechny své problémy a starosti. Ne nadarmo se přece říká „ráno moudřejší večera“. U člověka, který neusíná klidný a spokojený, se nevyrovnanost negativním způsobem projeví na kvalitě spánku. Pamatujte si, že zdravý spánek je základem dobrého duševního zdraví a celkové pohody!

Štítky

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije