I výherní automaty mají svou historii

Někteří je milují, jiní nenávidí. Výherní automaty udělají čas od času z některých hráčů boháče, ale mnohem více jich dostanou až na samotné dno. Kvůli legislativě jich výrazně ubylo, ale hrát se pravděpodobně nepřestane nikdy. Nechceme však moralizovat nad tím, kde končí hranice mezi hráčskou vášní a začíná závislost a raději si uděláme malý výlet do minulosti. I automaty totiž mají svou historii a i přes své nepříliš pozitivní renomé si zaslouží pozornost. Ať se nám to líbí nebo ne, jsou nedílnou součástí novodobé kultury a reflektují vývoj moderních technologií.

Na začátku byla železná krabice

Výherní automaty se zrodily v hlavě německého imigranta Augusta Feye, který žil na přelomu 20. století ve volnomyšlenkářském San Francisku. A znáte snad vhodnější místo pro zrod něčeho takového, jako jsou automaty? Feyova první výherní mašinka se sice moderním strojům příliš nepodobala, ale první Ford T se dnešním modelům také zrovna z oka nevypadne. Tři otáčející se válce se symboly, umístěné v železné krabici, poskytly prvním hráčům spoustu vzrušení i tak. A když na krabici o deset let později přidal Herbert Mills další symboly a okénko, kterým šlo sledovat válce, bylo jasné, že automaty v zapomnění rozhodně neupadnou.

Od jednorukého bandity až po videoloterijní terminály

Millsovo vylepšení otevřelo automatům cestu napříč celými Státy a protože byl hazard nelegální, hrálo se o věcné ceny. V roce 1931 došlo v Nevadě k legalizaci hazardu a přístroje putovaly do nově vzniklých kasín. O další vývoj se postarala firma Bally, která zkonstruovala mechanické hrací přístroje. Hra byla rychlejší a obliba automatů opět vzrostla. Nejznámějším mechanickým výherním automatem byl bezesporu jednoruký bandita, který je dodnes symbolem zlatého věku automatů. Dalším krokem byl přechod na videoloterijní terminály, které si hráči ihned zamilovaly. VLT nabízí nové bonusy, mezihry a spoustu dalších možností, o kterých si mohla Feyova mašinka nechat zdát... Foto: sxc.hu

Publikováno: 08. 05. 2013

Kategorie: Zábava

Autor: Honza Vodička