Auto/moto

Jak je to v ČR s dálniční známkou?

Ať už cestujete autem na delší vzdálenosti pravidelně, nebo takzvaně jednou za uherský rok, pravděpodobno se vám vyplatí jet po dálnici. Tedy alespoň z hlediska úspory času. V České republice je pro legální průjezd po dálnicích (a některých rychlostních komunikacích) nezbytná dálniční známka. Na kolik vás letos vyjde a kdo je od poplatků zcela osvobozen? Dálniční známka Česko pro rok 2014 je k mání ve třech variantách a to jako:

  • desetidenní za 310 Kč
  • měsíční za 440 Kč
  • roční za 1 500 Kč

Vozidla nad 3,5 t platí mýtné. V případě vozidel do 3,5 t táhnoucí přívěs se hmotnosti pro určení kategorie vozidla nesčítají. Nejprodávanější dálniční známkou je roční varianta, která má ve skutečnosti platnost 14 měsíců (od 1.12. do 31.1. následujícího roku). Tip: Přečtěte si, jaké budou silniční poplatky 2015.

Kde lze dálniční známku zakoupit?

Dálniční známky můžete zakoupit na benzinových pumpách, pobočkách České pošty, pracovištích Žlutý anděl ÚAMK, pobočkách Autoturist a ABA a dalších místech označených příslušnou nálepkou.

Kdo je od poplatků osvobozen?

Dálniční poplatky se netýkají osob přepravujících držitele průkazu ZTP II. Stupně (s výjimkou osob postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) a držitele průkazu ZTP III. stupně, je-li majitelem vozidla přepravovaná postižená osoba či osoba jí blízká. Výjimka se týká také osob přepravujících nezaopatřené děti, které jsou léčeny kvůli onemocnění zhoubným nádorem či hemoblastosou. A to za předpokladu, že jejich rodiče pobírají příspěvek na provoz silničního vozidla dle zvláštního právního předpisu.

Chystáte se mimo ČR?

Jak je to s poplatky u nás, již víte, ale to třeba mýtné v Rakousku, Německu nebo Itálii? V jednotlivých evropských státech se ceny dálničních známek a mýtného liší a proto si všechny potřebné informace zjistěte ještě před odjezdem. Ucelený přehled najdete na portálu www.tolls.eu/cs. Kromě cen dálničních známek a poplatků zde nechybí ani praktické informace o cenách benzinu, rychlostních limitech apod.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije