Jak je to v ČR s dálniční známkou?

Ať už cestujete autem na delší vzdálenosti pravidelně, nebo takzvaně jednou za uherský rok, pravděpodobno se vám vyplatí jet po dálnici. Tedy alespoň z hlediska úspory času. V České republice je pro legální průjezd po dálnicích (a některých rychlostních komunikacích) nezbytná dálniční známka. Na kolik vás letos vyjde a kdo je od poplatků zcela osvobozen? Dálniční známka Česko pro rok 2014 je k mání ve třech variantách a to jako:
  • desetidenní za 310 Kč
  • měsíční za 440 Kč
  • roční za 1 500 Kč
Vozidla nad 3,5 t platí mýtné. V případě vozidel do 3,5 t táhnoucí přívěs se hmotnosti pro určení kategorie vozidla nesčítají. Nejprodávanější dálniční známkou je roční varianta, která má ve skutečnosti platnost 14 měsíců (od 1.12. do 31.1. následujícího roku). Tip: Přečtěte si, jaké budou silniční poplatky 2015.

Kde lze dálniční známku zakoupit?

Dálniční známky můžete zakoupit na benzinových pumpách, pobočkách České pošty, pracovištích Žlutý anděl ÚAMK, pobočkách Autoturist a ABA a dalších místech označených příslušnou nálepkou.

Kdo je od poplatků osvobozen?

Dálniční poplatky se netýkají osob přepravujících držitele průkazu ZTP II. Stupně (s výjimkou osob postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) a držitele průkazu ZTP III. stupně, je-li majitelem vozidla přepravovaná postižená osoba či osoba jí blízká. Výjimka se týká také osob přepravujících nezaopatřené děti, které jsou léčeny kvůli onemocnění zhoubným nádorem či hemoblastosou. A to za předpokladu, že jejich rodiče pobírají příspěvek na provoz silničního vozidla dle zvláštního právního předpisu.

Chystáte se mimo ČR?

Jak je to s poplatky u nás, již víte, ale to třeba mýtné v Rakousku, Německu nebo Itálii? V jednotlivých evropských státech se ceny dálničních známek a mýtného liší a proto si všechny potřebné informace zjistěte ještě před odjezdem. Ucelený přehled najdete na portálu www.tolls.eu/cs. Kromě cen dálničních známek a poplatků zde nechybí ani praktické informace o cenách benzinu, rychlostních limitech apod.

Publikováno: 29. 09. 2014

Kategorie: Auto/moto

Autor: Honza Vodička

Tagy: dálniční známka česko | mýtné v rakousku | silniční poplatky 2015