Podnikání

Co jsou to ISO certifikáty a proč se mohou hodit i vám?

Pojem ISO certifikát nemusíme žádnému podnikateli představovat. O jeho existenci jistě tušíte i vy a možná přemýšlíte nad tím, že svou firmu necháte certifikovat. Konkurence se certifikací chlubí již dávno a nechcete přece zůstat pozadu. Pojďme se však spolu podívat na to, co certifikát ISO je a jaké reálné výhody s ním získáte.

ISO 9000 – historie nejznámější certifikace

Zkratka ISO znamená International Organization of Standardization, její historie se píše od roku 1987 a vychází z původní řady norem BS 5750 (British Standard). V průběhu dalších let docházelo k úpravám a revizím a finální podobu získaly ISO certifikáty řady 9000 v roce 2000, kdy došlo ke sloučení standardů s označením 9001, 9002 a 9003. Ty byly v roce 2004 rozšířeny normou 9004.
ISO certifikáty s označením 9000 patří mezi více než 18 000 certifikátů a v současné době jimi disponuje více než jeden milion firem. Jde o mezinárodně uznávaný certifikát, který souvisí s pořádkem, kvalitou a standardizací činností. Firmy, které absolvují certifikaci, mají zájem o prevenci případných chyb a zlepšení řídících procesů, ale také všeobecnou spokojenost zákazníků.

Co s certifikací získáte?

Certifikát ISO 9000 představuje perfektní příležitost jak standardizovat fungování firmy a vnést do interních procesů řád a pořádek. ISO v podstatě využívá téměř každá prosperující společnost, která má přesně stanovené postupy, procesy a vzájemné vazby. A vzhledem k tomu, že si mnozí obchodní partneři a významní zákazníci na certifikátu zakládají, je nanejvýš vhodné proces certifikace absolvovat a potvrdit svou důvěryhodnost oficiálně.

ISO certifikáty jen kvůli toho, aby byloy?

Samozřejmě platí, že implementace norem pouze z důvodu dosažení certifikace, není efektivní a jde o zbytečnou byrokracii a zátěž pro zaměstnance. Certifikace má naopak reflektovat potřeby firmy a její fungování zefektivnit. Firma jejím prostřednictvím prokazuje stálou kvalitu výrobků a služeb a je vhodná pro téměř všechny formy podnikání. ISO 9000 využije ji výrobce, prodejce, zdravotnická nebo školící organizace, stejně jako firma, která se pohybuje ve finančním sektoru. Získání ISO certifikace není obtížné a celý proces netrvá déle než dva až tři dny. V první fázi proběhne prozkoumání dokumentace, následuje prověření plnění požadavků normy a ve finále dohledový audit.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije