Co jsou to ISO certifikáty a proč se mohou hodit i vám?

Pojem ISO certifikát nemusíme žádnému podnikateli představovat. O jeho existenci jistě tušíte i vy a možná přemýšlíte nad tím, že svou firmu necháte certifikovat. Konkurence se certifikací chlubí již dávno a nechcete přece zůstat pozadu. Pojďme se však spolu podívat na to, co certifikát ISO je a jaké reálné výhody s ním získáte.

ISO 9000 – historie nejznámější certifikace

Zkratka ISO znamená International Organization of Standardization, její historie se píše od roku 1987 a vychází z původní řady norem BS 5750 (British Standard). V průběhu dalších let docházelo k úpravám a revizím a finální podobu získaly ISO certifikáty řady 9000 v roce 2000, kdy došlo ke sloučení standardů s označením 9001, 9002 a 9003. Ty byly v roce 2004 rozšířeny normou 9004. ISO certifikáty s označením 9000 patří mezi více než 18 000 certifikátů a v současné době jimi disponuje více než jeden milion firem. Jde o mezinárodně uznávaný certifikát, který souvisí s pořádkem, kvalitou a standardizací činností. Firmy, které absolvují certifikaci, mají zájem o prevenci případných chyb a zlepšení řídících procesů, ale také všeobecnou spokojenost zákazníků.

Co s certifikací získáte?

Certifikát ISO 9000 představuje perfektní příležitost jak standardizovat fungování firmy a vnést do interních procesů řád a pořádek. ISO v podstatě využívá téměř každá prosperující společnost, která má přesně stanovené postupy, procesy a vzájemné vazby. A vzhledem k tomu, že si mnozí obchodní partneři a významní zákazníci na certifikátu zakládají, je nanejvýš vhodné proces certifikace absolvovat a potvrdit svou důvěryhodnost oficiálně.

ISO certifikáty jen kvůli toho, aby byloy?

Samozřejmě platí, že implementace norem pouze z důvodu dosažení certifikace, není efektivní a jde o zbytečnou byrokracii a zátěž pro zaměstnance. Certifikace má naopak reflektovat potřeby firmy a její fungování zefektivnit. Firma jejím prostřednictvím prokazuje stálou kvalitu výrobků a služeb a je vhodná pro téměř všechny formy podnikání. ISO 9000 využije ji výrobce, prodejce, zdravotnická nebo školící organizace, stejně jako firma, která se pohybuje ve finančním sektoru. Získání ISO certifikace není obtížné a celý proces netrvá déle než dva až tři dny. V první fázi proběhne prozkoumání dokumentace, následuje prověření plnění požadavků normy a ve finále dohledový audit.

Publikováno: 02. 03. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: Honza Vodička

Tagy: certifikace ISO | ISO | ISO 9000 | ISO 9001 | normy ISO | výhody ISO 9001