Čeká vás výměna motorového oleje?

Žádný majitel motorového vozidla, a to i přesto, že nepatří mezi technicky zdatné typy, by neměl zanedbávat pravidelnou údržbu. To platí především o mazání motoru, které patří k těm nejzákladnějším úkonům. Pokud si s výběrem oleje nevíte rady a máte za to, že „dražší“ znamená lepší, vezměte si k srdci několik zásad. Poradíme vám, jak vybrat motorový olej tak, aby zajistil optimální podmínky a prodloužil životnost pohonné jednotky. V případě motorových olejů se totiž na žádné kompromisy nehraje.

Jak vybrat motorový olej?

Mohli bychom to zkrátit a zmínit jediné pravidlo – v každém případě olej vybírejte pouze na základě specifikace výrobce automobilu. Neposlouchejte rady rádoby odborníků, kteří vám budou tvrdit, že „kvalitnějším“ mazivem nic nepokazíte. Motorové oleje můžeme rozdělit na základě několika specifických parametrů a doporučení od specialistů z automobilky, z jejíž produkce vaše vozidlo pochází, by pro vás mělo být směrodatné. Mezi základní kritéria patří klasifikace ACEA, API (výkonnostní třída), ale také SEA (viskozita oleje). A kde se po mazivech poohlédnout? Nejste-li spokojeni s aktuální nabídkou nebo cenami u vašeho nejbližšího prodejce, vyberte si motorový olej z pohodlí domova u specialisty. Internetový obchod www.123-olej.cz má v nabídce pestré spektrum značkových motorových olejů a maziv od předních světových výrobců jako je Shell, Mobil, Castrol, Elf, Total, Valvoline nebo Pennasol. Výběr vhodného oleje vám usnadní podrobný popis produkty a přehledné řazení dle názvu nebo viskozity.

Kvalitní a přesto levné olejové filtry

Ve zmíněném e-shopu narazíte také na cenově dostupné značkové olejové filtry. I v jejich případě jde o kvalitní značkové výrobky od renomovaných výrobců a můžete vybírat na základě typu automobilu. Informace o filtru, který je vhodný pro váš vůz, najdete v technickém průkaze.

Publikováno: 26. 11. 2013 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Auto/moto

Autor: Honza Vodička

Tagy: maziva | motorové oleje | motorový olej | olejový filtr