Bezlepková dieta prospívá nejen alergikům

Bezlepková dieta není ani zdaleka taková legrace jako klasické formy diet. Lidé s alergií na lepek si totiž nevybírají, zda ji budou dodržovat. Jednoduše musí, protože konzumace potravin s obsahem lepku (směs dvou bílkovin – gliadinu a gluteninu) vede k výraznému zhoršení zdravotního stavu. Lepek je bohužel obsažen téměř všude a to zejména ve výrobcích z běžné mouky. Pečivo, těstoviny, salámy, šunky, ovesné vločky, ale i dochucovadla, některé jogurty, pivo a cukrovinky – všechny tyto dobroty jsou pro osoby trpící celiakií zapovězeny. Dost možná se teď sami sebe ptáte, co alergici vlastně konzumovat smí. Nemusíte se bát, jídelníček celiaků je poměrně pestrý.

Bezlepkové potraviny – nedostatkové zboží

Bezplepkové potraviny jsou sice označeny speciálním logem, ale i bez něj byste je mezi těmi běžnými bezpečně poznali. Většinou jsou totiž výrazně dražší, než varianty s obsahem lepku. Bezlepková dieta tak rozhodně není levná záležitost a bezlepkové potraviny jsou často dostupné jen ve větších obchodních řetězcích. Obyvatelé menších měst pro ně musí dojíždět, čímž se jim ve výsledku ještě více prodraží. Máte-li ve svém okolí někoho, kdo s bezlepkovou dietou zápolí, nasměrujte ho na internet. Alergici si mohou bezlepkové potraviny objednat z pohodlí domova a to navíc za nižší ceny, než za jaké jsou k mání v obchodech.

Jedním z míst, kde se dají pořídit vysoce kvalitní potraviny značky Shär, je i internetový obchod se zdravou výživou ekoworld.cz. Většina z nich je navíc označena jako BIO a pochází z ekologického zemědělství. Na bezlepkové potraviny tohoto výrobce můžete narazit také v prodejnách DM nebo řetězci Globus, což svědčí o jejich popularitě a kvalitě. Sortiment zahrnuje spoustu produktů, které jsou součástí každodenního jídelníčku, ale i spoustu pochoutek a bezlepkové nápoje. Mimochodem, bezlepková dieta svědčí i lide trpící depresí, schizofrenií, Dawnovým syndromem, cukrovkou, šedým, zákalem, rakovinou a dalšími nemocemi. Bezlepkové potraviny samozřejmě mohou konzumovat i lidé, kteří celiakií netrpí – mohou jim jedině prospět.

Publikováno: 12. 02. 2013 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: bezlepková dieta | bezlepkové bio potraviny | bezlepkové potraviny | bio potraviny | co je bezlepková dieta | co je to lepek | ekoworld.cz | lepek