Víte, co je to anhydrit?

Nelíbí se vám vysoké účty za energie a začali jste přemýšlet o alternativě k drahému vytápění, které momentálně využíváte? Chcete-li ušetřit a zároveň nastolit takzvanou tepelnou pohodu, zvolte moderní formu vytápění – podlahové vytápění. V dnešní době už neplatí za nedostupný systém, který si mohou dovolit jen movitější rodiny. Ceny jsou velmi příznivé a jistě ze zalíbí i vám. Právě v souvislosti s podlahovým vytápěním je však zvážit pokládku nové podlahy. Máte-li ve vašem obydlí klasickou betonovou podlahu, překvapí vás alternativa ve formě anhydritu. Pro laiky je stavební materiál anhydrit velkou neznámou, ale zkušení stavaři vědí, že jde o moderní materiál, který dost možná v budoucnu plně nahradí beton. Jaké jsou jeho výhody, případně nevýhody?

Výhody anhydritové podlahy

Anhydritová podlaha je v kombinaci s podlahovým vytápěním mnohem výhodnější, než betonová. Důvodem jsou mnohem lepší vlastnosti anhydritu, který je pevný v tahu za ohybu, homogenní a zároveň levnější. Ale pěkně popořádku. Díky homogenitě materiálu dochází k mnohem rychlejšímu prohřátí, než v případě betonu, což pro vás to znamená úsporu za energie. Anhydritová vrstva je nižší, než betonová proto mnohem lehčí. Stavaři využívají anhydrit v rámci rekonstrukcí, kde je třeba zohlednit statiku objektu. Jediná nevýhoda anhydritu tkví v rychlosti pokládky. Ta je sice rychlejší, než pokládka betonové podlahy, ale nesmí během ní dojít k chybě. Na opravu nerovností zkrátka není čas.

Proč je vhodnější profesionální firma?

Pokud si nejste jistí, zda dokážete anhydritovou podlahu položit bez komplikací, raději si přizvěte na pomoc stavební firmu, která má s pokládkou zkušenosti. Vyhnete se tak celé řadě problémů a v závěru ušetříte. Vzhledem k tomu, že pokládka probíhá napoprvé a není důvod pro další opravné práce, nezaplatíte za ni tolik, jako za betonovou podlahu. Navíc není třeba štěrkování a vysoušet můžete již za dva dny.

Anhydrit je

  • moderní materiál, který nahradí beton
  • homogenní a vhodný pro podlahové vytápění
  • v závěru levnější, než beton

Publikováno: 11. 06. 2012

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: anhydrit | anhydritová podlaha | beton | podlahové vytápění