Šperky Swarovski - z Jablonce až za velkou louži

Šperky, které vyrábí známá česká firma Swarovski, sice nejsou ani zdaleka tak exkluzivní jako Cartier, ale i přesto budí pozornost po celém světě. A hlavně, jsou naše! Ženy je milují a nedají na ně dopustit. Historie šperků Swarovski se přitom začala psát již v roce 1862, kdy se narodil zakladatel společnosti Daniel Swarovski. Základy svého umění si osvojil u albrechtické firmy Gebrüder Feix v Albrechticích, díky které se o pár let později přesunul do Vídně. V Rakousku se učil od tamních mistrů a získal spoustu cenných zkušenosti a technických znalostí, které později zúročil.

Osudové setkání s Křižíkem

Ve Vídni Swarovski narazil na známého českého technika a vynálezce Františka Křižíka, který na technické výstavě instaloval elektrické osvětlení. To bylo pro Daniela impulsem k vývoji elektrického stroje na broušení šatonů, který uvedl v roce 1982 do provozu. Jediný problém spočíval v nedostatku základního kapitálu, který by mu umožnil naplno rozjet výrobu. I ten však velmi rychle překonal – peníze mu půjčil jeden z jeho klientů, Armant Kosmann. Investice nebyla marná a jen o tři roky později založil Swarovsku vlastní firmu. Jeho výrobky se záhy na to dostaly i do Německa a stejné oblibě se těšily i ve Velké Británii a ve Spojených státech. Místní trhy dobyly především jeho šatony, které si oblíbili tamní návrháři.

Swarovski dnes

Sláva Danielových šatonů neopadla a Swarovski sady se těší obrovské popularitě i dnes. Originální šperky jsou sice poměrně drahé, nicméně existuje alternativa v podobě Swarovski Elements. Jde o šperky, při jejichž výrobě jsou využívány křišťálové komponenty Swarovski, díky kterým jsou od dražších variant k nerozeznání a může si je dovolit prakticky každý. Najdete v každém lepším online šperkařství, z nichž stojí za zmínku oblíbený e-shop sperkovnica.eu. Kromě klasických stříbrných doplňků nechybí ani piercingy a stále oblíbenější chirurgická ocel. Zkrátka ozdoby, které vám budou dělat radost každý den.

Publikováno: 18. 01. 2013 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Uncategorized

Autor: Honza Vodička