Plastová okna zachrání váš rozpočet, poperou se s počasím a zvýší estetiku vašeho domova

Trápí vás vysoké účty za energie, nadměrný hluk z ulice, neustálé rosení okenic a jejich náročná údržba? Nedá se nic dělat, nadešel čas pro výměnu oken a my vám prozradíme, proč si vybrat ta plastová. Nejdůležitějším krokem je volba materiálu. Proč byste si měli vybrat právě plastová okna na úkor dřevěných eurooken či oken s hliníkovým profilem?

Plast, hliník, nebo dřevo?

Moderní dřevěná a hliníková okna nejsou o nic horší a svými vlastnostmi se plastovým vyrovnají (pozor, u dřevěných oken musíte počítat s nutností pravidelné údržby), ale argumentem pro plast je jeho mnohem nižší cena. Dřevěná a hliníková okna ve srovnatelné kvalitě totiž bývají mnohem dražší. Jediný racionální důvod, který by vás mohl vést k jinému materiálu je estetika. Někomu se zkrátka dřevo nebo hliník zamlouvá více než plast, ale na jeho obran podotýkáme, že i ten rozhodně nevypadá zle. V kombinaci s vhodně zvoleným barevným tónem a typem profilu naopak vypadá velmi dobře.

Nechcete problémy? Vsaďte na kvalitu!

Vybrat plastová okna tak, aby vám dobře sloužila nejméně dvacet let není tak jednoduché a to především kvůli přítomnosti velmi levných, ale nekvalitních profilů, které pochází z Polska. Nechcete-li se v průběhu užívání potýkat s negativy v podobě nedostatečné izolace, změny barvy a nebo dokonce deformace rámu, rozhodně se orientujte na renomované výrobce. Kvalitní plastová okna (například česká plastová okna Sulko) vydrží velmi dlouho a izolační dvoj či trojskla vyplněná argonem zamezí úniku tepla a v průběhu teplých měsíců naopak udrží chlad v místnosti. Vaše náklady na vytápění razantně klesnou, což je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč si plastová okna pořizujeme. O ještě výraznější snížení hluku se postará protihluková fólie, bez které se neobejdete zejména ve větších městech nebo v blízkosti frekventovaných cest. Zmínili jsme, že nekvalitní plast má tendenci měnit barvu. U kvalitních profilů ovšem počítejte s barevnou stálostí a to bez ohledu na tón, který jste si vybrali. A narozdíl od dřevěných oken nebudete muset rámy pravidelně natírat. Celá údržba plastových oken spočívá v jejich omytí hadříkem, namazání pantů a případné aplikaci ochranného oleje.

Česká tradice, na kterou se můžete spolehnout

Nechcete-li při výběru dodavatele šlápnout vedle, vsaďte na produkty výše zmíněné české společnosti Sulko, která plastová okna vyrábí od roku 1993. Z denní produkce cca 800 kusů oken jich 80 % putuje do českých a zbylých 20 % do německých, švýcarských, belgických a dánských domácnosti.

Publikováno: 30. 08. 2013 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: plastová okna | plastová okna sulko | výhody plasových oken