Když půjčit, tak zodpovědně

Ne všichni máme na účtu miliony a tak se spousta z nás čas od času přemýšlí o tom, jaké by to bylo financovat své sny či potřeby půjčkou. Jsou situace, kdy je úvěr dokonce nezbytný, ale v obou případech platí ono známé přísloví „dvakrát měř a jednou řež“. Půjčka, jakkoliv vysoká, je totiž vážný závazek a porušení smluvních podmínek může mít nedozírné následky. A právě proto některé bankovní společnosti a dobrovolná sdružení financují projekty na podporu finanční gramotnosti. Pokud jste se dosud k žádným nepsaným pravidlům týkajících se zodpovědného úvěrování nedostali, možná vám při rozhodování pomůže několik následujících tipů.

Budete schopni splácet?

Ať už se ve vašem hledáčku ocitla bankovní půjčka České spořitelny nebo spotřebitelský úvěr od některého z nebankovních věřitelů, vždy si dobře spočítejte, zda budete schopni s přehledem hradit splátky. Zohledněte i budoucnost – plánujete miminko nebo změnu zaměstnání? Užitečná je i určitá finanční rezerva, která vám umožní hradit splátky i v případě platební neschopnosti. Myslete také na své blízké, kterých se mohou důsledky vašeho nezodpovědného závazku vážně dotknout.

Vyberte si půjčku, která vám sedne

Mezi nejdůležitější kritéria patří i vhodně zvolená půjčka. Vzhledem k obrovskému množství produktů je snadné šlápnout vedle a proto se neváhejte poradit s někým, kdo se ve světě financí orientuje. Tak či onak se zaměřte pouze na půjčky od bankovních institucí (ty kontroluje ČNB) a nebankovních společností, které se sdružují v České leasingové a finanční asociaci (např. Home Credit, Cofidis, Cetelem, Essox...). Jedině tyto instituce totiž nabízí transparentní a relativně výhodné podmínky a navíc se s nimi dá domluvit i v případě problému se splácením. Pro nabídku některých nebankovních půjček klikněte zde.