Plastová, dřevěná, nebo hliníková okna?

Rozhodli jste se, že si pořídíte nová okna, ale nemůžete si vybrat mezi dřevem, hliníkem a plastem? Dřevěná okna evokují blízkost přírody, hliníková stylovou modernu a plastová se podbízí naprostou bezúdržbovostí. Jenomže která z variant je vhodná právě pro váš domov? Připravili jsme pro vás soubor praktických tipů, které vám při výběru pomohou.

Čím víc komor, tím lepší izolace

Mezi základní údaje, o které se zajímáme v souvislosti s plastovými profily, je počet komor. Tedy prostorů plněných vzduchem, jejichž úkolem je udržet teplo v interiéru a zimu pěkně za okny. V souvislosti s počtem komor platí „čím více, tím lépe“. V současné době jsou pětikomorová okna naprostým standardem, nicméně v nabídce prodejců najdete také šesti, sedmi a osmikomorové rámy. S počtem komor úzce souvisí hloubka profilu, respektive šířka okna. V případě okna s nadprůměrným počtem komor by měl být profil dostatečně hluboký. V praxi si pětikomorové okno vystačí s cca 70 mm profilem, ale u osmi komor by hloubka měla být cca 85 mm. U dřevěných a hliníkových oken komory samozřejmě řešit nemusíte, ale o to více záleží na kvalitě a technologii výroby. Špičková dřevěná či hliníková okna mohou izolovat na stejné úrovni, ale budete se muset smířit s vyšší pořizovací cenou než za jakou seženete plastová okna ve srovnatelné kvalitě. drevena-okna

Jak je to s těsněním?

Výrobci jsou na informace skoupí a počet těsnění uvádí jen málokdo. Buďte ostražití a pohlídejte si těsnění jak u plastových, tak i u dřevěných nebo hliníkových oken. Standardem jsou dva těsnění, ale mnohem efektivnější jsou okna se třemi těsněními. Přítomnost více těsnění má svůj důvod. Součástí oken jsou odvodňovací kanálky, které odvádí nateklou vodu pryč z rámu. Touto cestou však uniká spoustu tepla a navíc se pak prochladlé sklo intenzivněji rosí. Díky třetímu (prostřednímu) kanálku, který dělí vnitřek rámu na suchou a mokrou část, ušetříte za teplo a navíc ochráníte kování.

Plastová okna jsou nejlevnější, ale opravdu na nich ušetříte?

Plastová okna vábí nízkou cenou, jenomže ve finále se může nejlevnější okenní systém výrazně prodražit. Vyhněte se podezřele levným nabídkám od neznámých výrobců a raději se přikloňte ke kvalitě. Ani ta vás nemusí stát majlant – vzhledem k množství výrobců jsou ceny kvalitních plastových oken přijatelné. Dejte si na čas a přečtěte si objektivní recenze. To samé platí i v případě, že se nakonec rozhodnete pro dřevěná nebo hliníková okna. Neváhejte si připlatit za více skel. Trojité sklo izoluje podstatně lépe než dvojsklo a v delším časovém horizontu se vaše investice vrátí i s úroky. Nejmodernější okna disponují technologií vlepeného skla, kdy je sklo vlepeno do křídla po celém obvodě. Tato metoda přináší spoustu výhod – především vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a snížení přenosu vibrací do interiéru. Dostatečná izolace okolního hluku vám zajistí perfektní podmínky pro nerušené sledování očekávané sportovní události či relaxaci u dobré knížky.

Záleží i na rámečku mezi skly

Rámeček mezi skly - zdánlivá maličkost, která je nedílnou součástí mozaiky perfektního okna. Ale i na tu si musíte dát pozor – rámeček by neměl být kovový, protože by se okna více rosila. Většina výrobců již od těchto kovových komponentů upouští, ale přesto si zjistěte, zda je plast dostatečně kvalitní. V opačném případě se za nějaký čas pokroutí, svěsí a nebude dobře těsnit.

Resumé aneb kdo je vítěz?

Nyní máte jasno, na co se zaměřit, ale stále jste nedostali odpověď na otázku, zda jsou lepší plastová, dřevěná, nebo hliníková okna... Všechna řešení mají své výhody i úskalí a výběr by měl podléhat specifickým podmínkám, pro které daný materiál a jeho vlastnosti vyžadujete. Nebojte se proto obrátit na renomovaného dodavatele/výrobce, který vám doporučí ideální řešení.

Publikováno: 20. 03. 2015

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak vybrat okna