Na lovu beze zbraní

Patříte mezi milovníky přírody a nedokážete si představit víkend, který byste nestrávili v lese? V tom případě by ve vaší výbavě neměla chybět fotopast. Nemusíte být zrovna lovcem nebo myslivcem – fotopasti totiž s klasickými pastmi na medvědy nebo lišky nemají vůbec nic společného. Jde o důmyslný přístroj, který dokáže pořizovat statické snímky (fotografie, chcete-li :-)) nebo videosekvence. Jeho součástí je přijímač, který monitoruje okolní pohyb a zaznamenává teplotní změny. Jakmile se v okolí fotopasti něco šustne, přístroj nekompromisně spustí spoušť. Využití přístroje je však mnohem širší a neomezuje se jen na prostředí lesa a přírody. Patří k „povinné“ výbavě chat a nemohou si je vynachválit ani policisté, celníci a příslušníci dalších státních orgánů. Díky fotopasti budete mít absolutní přehled nejen o lesní fauně, ale i o nezvaných hostech, kteří se rozhodli navštívit vaši chatu nebo domov.

Pomocník, bez kterého se v lese neobejdete

Fotopasti bývají většinou dodávány v maskáčových barvách, díky kterým perfektně zapadnou do prostředí lesa. Kompaktní rozměry umožňují snadné ukrytí přístroje tak, aby zůstal bez jakéhokoliv povšimnutí zvěře. Kromě klasického denního snímání lze fotit či natáčet i v noci. Noční přísvit je velmi tlumený a nebudí pozornost. Zařízení nevydává žádné zvuky a i nejlevnější varianty na výsledných snímcích zobrazují datum a čas pořízení (tzv. otisk razítka). Fotografie a videa, které fotopast zaznamená, se ukládají na SD kartu, kterou si můžete kdykoliv prohlédnout ve svém PC nebo jiném zařízení. Nabíjení je řešeno baterií, která i za intenzivního provozu vydrží několik desítek dní. Ti nejnáročnější z vás mohou sáhnout po fotopastech se solárním nabíjením, které vydrží v provozu i celý rok.

Z lesa rovnou do mobilu

Mezi zajímavé a velmi užitečné funkce patří i možnost vložit do přístroje SIM kartu a nechat si na svůj mobil zasílat čerstvě pořízené fotografie. Cena závisí na aktuálních tarifech vašeho operátora. Fotopasti, jejichž součástí je i GSM modul, se hodí zejména pro ostrahu majetku – jako jediné dokáží fotit bez jakéhokoliv světelného efektu.

Chcete si taky jednu pořídit?

Pokud vás přístroj zaujal natolik, že jste si ho rozhodli pořídit, dejte si záležet na výběru prodejce. V mnoha e-shopech seženete levné modely, které nejsou určeny pro český trh. Nechcete-li mít potíže s nastavením a případnou reklamací, obraťte se na prověřeného prodejce e-fotopast.cz, který nabízí opravdu širokou paletu vysoce kvalitních fotopastí a odborné poradenství. V e-shopu najdete také jeden z nejpopulárnějších přístrojů vůbec – fotopast Acorn 5210MC/MM v české lokalizaci. Krok vedle neuděláte ani v případě fotopastí ScoutGuard, ke kterým dostanete jako bonus 8GB SD kartu.