Mokvající ekzém – oč jde a jak si pomoci?

Existuje celá řada ekzémů. Například kontaktní ekzém, dyshidrotický, atopický a jiné. Některé jsou vrozené, jiné zase způsobují potraviny či alergeny, jako jsou kovy, prací prostředky a tak dále. Někdy se stane, že se ekzém projeví jako suché a svědící ložisko, ale také jako mokvající mapky, kterých bychom se nejraději co nejrychleji zbavili. Jak si od takového ekzému pomoci?

Mokvající ekzém

Mokvající ekzém se nejčastěji projevuje u dyshidrotického ekzému. Objevuje se na dlaních, mezi prsty, ale také na ploskách nohou. První příznaky jsou nepatrné. Můžete si všimnout hrbolků neboli pupínků pod kůží, které ucítíte pouze pomocí hmatu. Většinou svědí, a proto je rozškrábeme. Pupínky jsou naplněné čirou tekutinou, která postupně vysychá a ložiska se mění v suchou odlupující se kůži. Jedná se tedy o nejčastější formu mokvajícího ekzému. Ovšem, i takový atopický a kontaktní ekzém se tímto či podobným způsobem může projevit. Navíc, objevit se mohou kdekoli, ať už na rukou, nohou, v podkolenní jamce a jinde. U některých ekzémů se může začít tvořit červené ohraničení, krusty, rohovatění až praskání do krve. Jistě se jedná o nepříjemný stav, který bychom měli urychleně řešit.

Jak mokvající ekzém léčit

Velmi vhodné je začít řešit ekzém ve fázi, kdy ještě puchýřky nemokvají. Vhodná je zinková mast, která pupínky uzdraví dříve, než začnou praskat. V případě, že jste tuto fázi nestihli a ekzém již mokvá, uvařte si silný odvar z černého čaje a poskytněte postižené kůži lázeň. Účinný je také hypermangan, který zředíte s vodou a na pět minut pokožce poskytnete lázeň. Po lázni je vhodné použít ichtoxylovou mast, která zabrání vniknutí bakterií do rány. Sice nevábně zapáchá, ale je účinná. Pokud do několika dnů potíže neustupují, ale horší se nebo bolí, vyhledejte kožního lékaře. Jakmile budou vaše potíže vyřešeny, braňte svou křehkou kůži, aby se potíže nevrátily. Zkuste například bariérový krém od Dermaguard, který na kůži působí jako neviditelný filtr.

Publikováno: 26. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Trnková