Jak vybrat televizi?

Televize je nedílnou součástí domácností a v momentě, kdy vypoví svou službu, se život na chvíli zastaví. Na její přítomnost si většina z nás zvykla a nedokážeme si představit, že bude na několik dlouhých dní nebo dokonce týdnů vypnutá. Pokud vám vaše televize dosloužila, nebo jen toužíte po mnohem modernějším modelu, budou se vám hodit následující tipy. Prozradíme vám, jak vybrat televizi a čím se při výběru řídit.

LED, nebo plazma?

Vaše první rozhodnutí se bude týkat volby mezi dvěma konkurenčními technologiemi. Vyberete si LED, nebo plazmu? Plazmové televize fungují na principu vytváření obrazu pomocí ionizovaného plynu. Vyznačují se velkou úhlopříčkou a rychlým posunem obrazu. LED televize nahradily dřívější LCD. Obraz je podsvícen LED diodami, díky kterým je zářivější a živější. Klasické LCD jsou příliš zastaralé (horší obraz, vyšší spotřeba) a horkou novinkou na trhu jsou tzv. OLED televize, které již nevyužívají žádnou technologii z LCD. Ale jak se tedy rozhodnout? Doba, kdy kralovaly plazmy, je pryč a v současné době nabízí mnohem lepší divácké zážitky „ledky“ a OLED televize. Tip: Na cesty jsou jako stvořené přenosné LCD televizory. přenosná lcd

Jaké zvolit rozlišení?

V praxi se setkáte s několika typy rozlišení, které se liší množstvím zobrazovaných bodů. HD Ready je standardní rozlišení o 1366 x 768 pixelech. Mají ho televize s menšími úhlopříčkami, pro které je naprosto dostačující. Většina běžných televizních pořadů je vysílána v HD kvalitě, takže vyšší rozlišení ani nevyužijete. Budete-li si často pouštět filmy například z Bluray disku, přijde vám vhod Full HD rozlišení o 1920 x 720 pixelech. Fajnšmekři zřejmě sáhnou po Ultra HD rozlišení s úctyhodným zobrazením 2840 x 2160 pixelů. Tato technologie nabízí 4 x větší rozlišení než Full HD a využívá se u televizí s gigantickou úhlopříčkou. Pro toto vysoké rozlišení ještě bohužel není příliš mnoho filmů, ale v budoucnu jich výrazně přibude. plasmová televize

Jakou zvolit úhlopříčku?

Čím větší, tím lepší v případě televize neplatí. Vybírejte podle vzdálenosti, ze které budete obraz sledovat. Řiďte se jednoduchým pravidlem, dle kterého by optimální úhlopříčka měla odpovídat cca polovině až třetině vzdálenosti mezi vámi a televizí. Analogicky to můžete udělat naopak – koupit si velkou televizi a poté najít vhodné místo, nicméně první varianta je praktičtější. Na druhou stranu se nemusíte bát, že vás budou z příliš velkého obrazu sledovaného na malou vzdálenost bolet oči. U moderních televizí nic takového nehrozí.

Tip na závěr

Zmínili jsme základ, ale kromě toho byste se měli zamyslet nad volbou tuneru a v neposlední řadě i funkcemi (anebo využijete SMART televizi?). Zde najdete spoustu dalších praktických tipů na téma „jak si vybrat televizi“. Doufáme, že vám budou nápomocné.

Publikováno: 19. 01. 2015

Kategorie: Elektronika

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak vybrat televizi | jak vybrat televizor