6 tipů, kterými byste se měli řídit při výběru sedací soupravy

Ve většině obývacích pokojů zastává funkci dominanty a nedokážeme si představit, že bychom ji doma neměli. Jiní se bez ní docela dobře obejdou a nijak jim nechybí. O kterém kusu nábytku bude dnes řeč? Hádáte-li, že o sedací soupravě, hádáte správně. Přijímáte-li často návštěvy a potřebujete-li se čas od času pohodlně uvelebit, měli byste si ji pořídit i vy. A pokud ji máte, ale nejste s ní stoprocentně spokojeni, zřejmě byste měli přemýšlet o nákupu nové. Prozradíme vám, na co si dát pozor a jak vybrat tu nejlepší.

1.) Velikost

Velikost sedací soupravy patří mezi základní kritéria, kterými se budete při výběru řídit. Zohledněte, kolik osob ji bude pravidelně využívat a také to, kam ji umístíte. Dvě osoby si vystačí s dvousedákem, ale pro rodinné oslavy jsou ideální rohové sedací soupravy. Budete-li v malé místnosti potřebovat usadit větší počet osob, raději volte více menších sedaček. Příliš velká sedací souprava by v malé místnosti zabrala příliš mnoho prostoru. Velké prostory naopak „unesou“ i velké sestavy.

2.) Výška

Výška sedací soupravy by měla korespondovat s její funkcí. Sedačky se sedákem přibližně pod úrovní kolen jsou komfortnější, ale hůře se z nich vstává. Hodí se pro sledování televizi, čtení a relaxaci a je vhodné je doplnit o polštáře či podnožky. Vyšší sedačky naopak k „rozvalení se“ nesvádí a mají formálnější charakter. Uplatníte je ve vaší pracovně či v kanceláři.

3.) Konstrukce a materiál sedáku

Chcete, aby vám sedačka vydržela opravdu dlouho? V tom případě na konstrukci nešetřete a zvolte konstrukci z oceli. Sedačky s ocelovou konstrukcí jsou sice dražší, ale mnohem odolnější a v neposlední řadě elegantnější. Máte-li v plánu sedačku za pár let opět obměnit, pak se nemusíte dřevěné nebo dřevotřískové konstrukce bát. V krátkodobém horizontu vám udělá dobrou službu a navíc je mnohem levnější.

Volba sedáku je veskrze individuální záležitostí, ale obecně platí, že starší lidé volí pevnější materiály, které jejich tělu dodají oporu. Pokud se ale cítíte dobře na měkkém, určitě neuděláte chybu. Nezapomínejte však ani na to, že pro sezení jsou vhodnější tvrdší sedáky.

4.) Klasická nebo rozkládací sedačka?

Budete na své nové sedačce občas spát? V tom případě zvolte rozkládací variantu. Mějte však na paměti, že ani ty nejlepší rozkládací sedací soupravy nemohou nahradit zdravotní matraci a nekonkurují jim ani ty nejkvalitnější s takzvanými kyvnými sedáky.

5.) Typ potahů

Potah je to jediné, co je na sedačce vidět a většina z nás podřizuje její výběr právě jemu. V podstatě dostanete na výběr mezi čalouněním a kůží. Výhodou čalounění je bezesporu velmi příjemná cena a neskutečně široké spektrum vzorů. Kožené sedací soupravy jsou velmi kvalitní, odolávají špíně a lépe se čistí. Kůže  je příjemnější na dotek a samozřejmě i mnohem dražší. Máte-li v plánu novou sedačku užívat po mnoho let, nepodléhejte módním výstřelkům a vsaďte na střídmější, ale zato nadčasový design.

6.) Kde nakupovat?

Chcete-li mít jistotu, že při výběru nešlápnete vedle, vsaďte na specializovaného prodejce, který danému sortimentu rozumí. My doporučujeme internetový obchod www.nejlepsi-nabytek.cz, který provozuje společnost Nejlepší nábytek s.r.o. Ta je na trhu již od roku 1991 a disponuje dvěma vlastními kamennými prodejnami o rozloze 3000 m2 a vlastním autoparkem. V rámci profesionálního servisu nabízí dovážku a montáž po celé České republice zcela zdarma. Z bohaté nabídky sedacích souprav všech dostupných typů si stoprocentně vybere i vy...

Publikováno: 10. 12. 2013

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak vybrat sedací soupravu | kožené sedací soupravy | sedací soupravy