Jak naučit psa poslouchat i na větší vzdálenost? Zkuste to s ultrazvukovou píšťalkou!

Jak to jen ti policejní psovodi dělají, že je jejich svěřenci poslouchají na slovo? Pokud jste je někdy viděli v akci, pravděpodobně jste měli co dělat, aby vám úžasem neklesla čelist. Policejní pes toho umí opravdu hodně a reaguje i na téměř nepostřehnutelnou gestikulaci páníčka, který je od něj vzdálen třeba deset metrů... A jak jste na tom vy a váš mazlík? Pokud vám výcvik dělá problém, nevzdávejte to. Nabízí se hned několik způsobů, jak psa naučit poslušnosti. Mezi ty nejosvědčenější patří speciální ultrazvukové píšťalky.

Proč jsou ultrazvukové píšťalky tak efektivní?

Píšťalky na výcvik psů mají hned několik výhod. Leckterý hafan má problém s tím, když má poslouchat více páníčků. Což je ve vícečlenné rodině problém, protože pes reaguje pouze na hlas jediného člověka. Naučíte-li ho však plnit pokyny na zvuk píšťalky, můžete si gratulovat. Tedy za předpokladu, že se pes rozliší význam jednotlivých tónu, což by ale neměl být problém. Dříve, či později pochopí, co po něm žádáte. Je to stejné, jako byste ho učili reagovat na běžné mluvené slovo. Zaměřme se však na samotné píšťalky pro psy. Ty jsou k mání v mnoha různých provedeních. Liší se tvarem i materiálem. Vyrábí se ze dřeva, z plastu i z kovu a vydávají tóny ve vysokém frekvenčním rozsahu. Lidské ucho je téměř neslyší, nicméně psi ultrazvuk vnímají naprosto zřetelně. Mezi absolutní špičku patří výrobky britské firmy Acme, která nabízí široké spektrum ultrazvukových píšťalek vhodných i pro lovecký výcvik psů.

Když hvízdat, tak potichu

Model, který jsme si vybrali pro ukázku, nese název Silent Whistle, což v překladu znamená „tiché hvízdání“. Acme tuto píšťalku vyrábí již od roku 1935 (byť již prošla designovou proměnou) a nedají na ni dopustit ani zkušení chovatelé a myslivci. Bude se vám hodit, ať už se svým psem vyrazíte do města nebo se vydáte na procházku lesem. Acme Silent Whistle hvízdá ve frekvenčním rozsahu od 5 400 – 12 800 Hz (frekvence je nastavitelná). Nebude-li určitá frekvence vašemu psovi vyhovovat, jednoduše nastavíte jinou. Postupně ho naučíte reagovat na několik různých tónů, které uslyší na vzdálenost až 3 km. Samozřejmostí by měla být patřičná odměna vždy v podobě psího pamlsku. Ultrazvuková píšťalka Acme Silent Whistle je vyrobena z kvalitního kovového materiálu a zakoupíte ji např. ve specializovaném e-shopu mujmazlik.cz. V nabídce najdete i jiné typy píšťalek, včetně jednotónových variant.

Publikováno: 06. 10. 2014 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Horké tipy

Autor: Honza Vodička

Tagy: acme silent whistle | píšťalky na výcvik psů | ultrazvuková píšťalka pro psy