Chcete si pořídit domácího mazlíčka, ale nevíte, pro kterého se rozhodnout?

Cítíte se osaměle? Rada nad zlato zní – nastěhujte si domů zvířátko. Pokud si již s podobnou myšlenkou nějaký ten pátek pohráváte, ale nemůžete se rozhodnout, dejte na naše tipy a rady. Prozradíme vám, co čekat a naopak nečekat od specifických přírodních druhů, které si můžete pořídit i vy. Před výběrem zvířete si položte několik zásadních otázek. Které druhy jsou vhodné pro do vašich podmínek? Budete mít dost času na to, abyste se o něj mohli starat? Pořizujete-li živočicha kvůli dítěti, mějte na paměti, že i navzdory jeho slibům, se o něj budete starat i vy. Na druhou stranu získáte perfektního společníka či dokonce nového člena rodiny.

Psi a kočky

Psi a většinou i kočky nepředstavují obyčejné mazlíčky, ale právoplatné členy domácnosti. Psi potřebují vlastní místo s dostatkem soukromí a spoustu pozornosti a péče. Budete ho muset venčit, hrát si s ním, česat jej a pravidelně s ním chodit na lékařské prohlídky. Na oplátku si s ním užijete spoustu legrace a budete se na něj moct vždy obrátit, když se budete potřebovat vypovídat. Sice vám odpoví jen štěkotem nebo zavrtěním ocasu, ale vždy vás věrně vyslechne. Kočka tolik pozornosti nevyžaduje, ale je čistotnější a s trochou štěstí se naučí chodit na vodítku. Bohužel patří mezi silně alergenní zvířata a proto si ji nemůže pořídit každý. Pamatujte také na to, že psi a kočky jsou finančně náročná zvířata.

Budujeme terárium

Své osobité kouzlo mají i mazlíčci, které příroda neobdařila chundelatou srstí. Jejich obrovská výhoda spočívá v nenáročnosti na chov – želvy, hadi, chameleoni a další terarijní tvorové si žijí vlastním životem a nebudete-li zapomínat na krmení, budou spokojení. U některých druhů se sice setkáte s vyšší pořizovací cenou, ale stále hovoříme o nižších „provozních“ nákladech než v případě psa a kočky.

A co ptáček?

Mezi oblíbené společníky patří i ptáci. Jasně vedou andulky, které jsou malé, ale velmi učenlivé. Čiperní ptáčkové vám svým štěbetáním zaručeně zvednou náladu a budete-li se trochu snažit, jistě se vám je podaří naučit spoustu zvuků a slov. Učenlivější jsou samečci, ale nejlépe uděláte, když si pořídíte páreček. Myslete však i na to, že ptáci s oblibou štěbetají a všelijak vyvádí i v noci.

Menší hlodavci

Myšky, králíčci a křečci patří k nejoblíbenějším drobným zvířatům a jejich jediná nevýhoda spočívá v případné alergii. Snad nejpřítulnějším hlodavcem je morče, které lze snadno ochočit a miluje mazlení. Zajímavou alternativou může být činčila nebo pískomil. A kde se po novém kamarádovi poohlédnout? Inzerce zvířat na zooburza.eu je nabitá nabídkami na klasické i méně tradiční mazlíčky. Pokud si stále nejste jistí, zeptejte se místních odborníků na diskuzním fóru.

Publikováno: 29. 12. 2013

Kategorie: Zábava

Autor: Honza Vodička

Tagy: domácí mazlíčci | inzerce zvířat | jak vybrat domácího mazlíčka | kočky | psi