Pánské kožené bundy jsou opět v módě
Lépe řečeno, nikdy z ní nevyšly. Pánské kožené bundy jsou nadčasovou klasikou. Málokterý kus oblečení se těší takové popularitě po tak dlouhou dobu. Kožené bundy jsou neodmyslitelně spojené s 50. a 60. léty minulého století, kdy se staly symbolem hollywoodských herců, jako například Johna Travolty. Dokonce ještě dříve je proslavili motorkáři. Nyní jsou oblíbené především kvůli své praktičnosti a univerzálnímu využití. Jen si všimněte, že v poslední době se ve vašem okolí objevují čím dál více.
Zvlášť nyní, v podzimním čase, kdy si nemůžete být jistí, jaká teplota vás překvapí a kdy zafouká vítr, se hodí ve svém šatníku jednu takovou koženou bundu mít. Umí totiž parádně zahřát. Kůže téměř nepropouští vzduch, takže to, že byste pod ní profoukli, vám jen tak nehrozí. Kdybyste si ji chtěli schovat i na zimu, můžete sáhnout po variantě s podšívkou z kožešiny. Pánská kožená bunda je kus oblečení, který ze své skříně nevyndáte. Dá se totiž nosit po celý rok.
Kromě pocitu tepla vás při koupi kožené bundy potěší i její další praktické důvody. Vydrží vám prakticky neomezeně dlouho. Téměř ji nelze obnosit. Nejen, že to není svršek, který na sebe budete oblékat každý den, čas se na něm navíc projevuje pozitivně. Postupným opotřebováním vzniká na kůži dobře vypadající patina. Vyšší cenu, která se s bundami z pravé kůže neodmyslitelně váže, tato dlouhá životnost vyvažuje. Z toho pohledu, že koženou bundu můžete nosit klidně i deset a více let, lze brát její nákup i jako ekonomicky výhodný. Pro větší výběr kožených bund, se podívejte na Bolf.cz.
Když si koženou bundu pořídíte, musíte jí věnovat alespoň základní péči. Základem je pravidelně ji ošetřovat krémem na kůži. Naopak se vyvarujte jejímu čištění jakýmkoliv chemickým přípravkem. Pozor si dejte také na kontakt s vodou. Že občas někde zmokne či navlhne, jí nevadí, před intenzivním deštěm a pravidelným namáčením však bundu ochraňte. Při sušení ji držte dále od přímého zdroje tepla. Jedině tak vám vydrží ty dlouhé roky, které vám každý slibuje.
Když se bavíme o kožených bundách, nelze nezmínit ani bundy koženkové. Na rychlý pohled jsou od sebe jen málo rozeznatelné, svými vlastnostmi se však liší. Koženkové bundy jsou cenově dostupnější, snadněji se udržují (žádnou pravidelnou péči nepotřebují) a můžete je vystavit vodě. Některé modely jsou dokonce nepromokavé. Koženkové bundy se také stejně dobře kombinují s jinými kusy oblečení, jako bundy z kůže.
Rozdíl však spočívá v kvalitě a životnosti. Při koupi koženkové bundy nepočítejte s tím, že vám vydrží přes deset let. Více jsou na ní vidět odřeniny a známky běžného používání, koženka se po čase loupe. Také tak dobře nechrání před větrem a chladem. Poměr ceny a výkonu, který zrovna vám přinese, si musíte vyhodnotit sami.
Tím hlavním důvodem, proč jsou kožené bundy stále in, je však jejich styl. Z historického hlediska je kůže vlastně tím nejlepším materiálem na oblečení, který můžete mít. Existuje sice množství levnějších, moderních, možná praktičtějších a na údržbu jednodušších materiálů, ten pocit, když se dotknete pravé kůže, je však nezaměnitelný. To, jak se v kožené bundě cítíte, je pocit, který vám jiný materiál nepřinese.
Koženou bunda působí ležérně i elegantně, podle toho, co k ní obléknete. Může být alternativou saka i mikiny. V ležérní variantě se skvěle hodí k džínům, bílému triku, polokošili či košili s například kostkovaným vzorem. Její neformálnost může být ještě zvýrazněna přidanou teplákovinou, typicky kapucí či na lemech kolem rukávů. Když si pod koženou bundu vezmete košili či svetr, k tomu obléknete tmavé džíny a chinos kalhoty, outfit ve stylu nedbalé elegance je na světě.
Kožené bundy ladí s plátěnými teniskami, chybu neuděláte ani s koženými polobotkami v podobném barevném odstínu, jaký má bunda. Co se právě barev týká, nejlépe uděláte s klasickou černou nebo hnědou.
Publikováno: 22. 10. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023
Kategorie: Móda a styl