Perfekcionismus jako výhoda? Spíše prokletí. A může být nebezpečný!
Obsah článku:
Lidé, kteří se za všech okolností intenzivně soustředí na vše, co právě dělají a nespokojí se s průměrnými výsledky, jsou většinou dáváni za příklad. Jsou to perfekcionisté a perfekcionismus je brán jako velmi pozitivní vlastnost. Jenomže realita je poněkud odlišná. Věděli jste, že perfekcionismus patří na seznam regulérních duševních onemocnění?
Ano, perfekcionista se nespokojí s průměrným výsledkem. Obvykle se totiž nespokojí s žádným výsledkem, a právě tento postoj – touha po dokonalosti, které však ve svých očích nikdy nedosáhne, může dotyčnému zničit život. Praktickým příkladem perfekcionisty budiž veleúspěšná americká tenistka Venus Williamsová, která v roce 2004 (po vyhraném French Open) prohlásila, že se svým výkonem není spokojená. Zároveň zdůraznila, jak nenávidí své chyby... Přitažené za vlasy? Právě takto funguje mozek perfekcionistů.
Perfekcionismus neboli touha po dokonalosti je většinou pro blízké okolí perfekcionisty poněkud obtěžující. Mnohem horší je ovšem pro perfekcionistu samotného, protože, byť dosahuje nadprůměrných výsledků (v práci, při cvičení...), trpí množstvím problémů. K obvyklým neduhům patří obsedantně kompulzivní neuróza, deprese, chronická úzkost a strach ze selhání. Podle statistik perfekcionisté mnohem častěji páchají sebevraždy, a to bez ohledu na to, že dosáhli vytyčených výsledků.
Jak poznáte, že trpíte perfekcionismem?
Perfekcionisté se vyznačují například obsesivním zabýváním se možnými chybami, přehnaným důrazem na organizaci, ale také zcela bezdůvodnými pochybnostmi o svých schopnostech. Kladou na sebe nesmyslné požadavky a snaží se žít podle nesmyslně vysokých očekávání ostatních lidí. Poznáváte se? Snažte se své perfekcionalistické myšlení změnit. Mějte realističtější očekávání, pohlížejte na věci z širší perspektivy, dejte zelnou kompromisům a naučte se pečovat o své duševní zdraví. Článek vznikl ve spolupráci s magazínem o zdraví Fittyn.cz.Publikováno: 02. 12. 2020
Kategorie: Zdraví