Na plyn přechází stále více domácností, prozradíme vám proč

K topení plynem se přiklání stále více domácností a to jednoduše proto, protože je mnohem komfortnější než vytápění tuhými palivy. Sítě plynovodů se rozšířily natolik, že je dostupné i v menších obcích a již nyní jde o nejrozšířenější způsob vytápění vůbec. Přemýšlíte-li nad koupí plynového kotle i vy, přesvědčíme vás, že jde o správnou volbu.

Dosahuje-li plynovod i k vašeho domu, nic vám k pořízení kotle na plyn nebrání. Mezi největší výhody patří pohodlná obsluha a fakt, že provoz nevyžaduje neustálou přítomnost člověka. Majitelé plynových kotlů nemusí shánět paliva a mohou být na sebe hrdí, že nezatěžují životní prostředí. Cena plynu sice není tak nízká jak jsme na ni zvyklí u tuhých paliv, ale i tak je stále přijatelná a vzhledem k množství dodavatelů není problém vybrat výhodný tarif.

Sortiment automatických prostorových regulátorů teploty zahrnuje velmi jednoduché modely, které dokáží obsloužit i starší lidé, až po sofistikované topné procesory s možností naprogramování profilů a ovládáním na dálku. Ty nejmodernější regulátory lze řídit prostřednictvím mobilního telefonu nebo přes internet, což je praktické především před návratem z dovolené.

O rostoucí popularitě plynových kotlů ví své i topenáři Liberec – právě pro tuto lokalitu bylo ještě relativně nedávno typické topení tuhými palivy, které je však na úkor plynu na ústupu. Podobný trend zaznamenávají také v jiných regionech, kde byla situace obdobná. Plné ruce práce má také topenářství Ústí nad Labem a okolních městech.

A protože jsme zmínili výhody plynových kotlů (automatická regulace teploty, vysoká výhřevnost, žádné starosti s palivem, minimum exhalací...), bylo by správné uvést i několik nevýhod. Neměli by vás od přechodu na plyn odradit, ale přesto byste je měli brát na vědomí. Nevýhody souvisí především se zavedením přípojky veřejného plynovodu, které je nákladné a závislosti na přípojce. V případě starších plynových rozvodů hrozí exploze – je proto nezbytné pravidelně kontrolovat jejich těsnění.

Publikováno: 09. 07. 2013

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: kotle na plyn | plynové kotle