Domů » Kam vyrazit za skvělým pivem? Česko je až třetí!
Zábava

Kam vyrazit za skvělým pivem? Česko je až třetí!

Jestlipak víte, že je to právě pivo, které se chlubí titulem nejstaršího alkoholického nápoje na světě? A pokud nepočítáme čaj a vodu, zároveň jde o nápoj nejčastěji konzumovaný. Nejstarší recept pochází ze Sumerské říše a ve starověkém Egyptě se dokonce pivo používalo jako platidlo – historické prameny uvádí, že stavitelé pyramid dostávali kolem 4 litrů piva denně.

Popularita piva v průběhu času rostla a ve středověku bylo oblíbenější než voda. V případě mnoha jedinců je tomu stejně i dnes. Česko je rájem pivařů a z hlediska konzumace si dlouhodobě držíme prvenství. Zároveň patříme do první desítky států, které se chlubí nejlepšími nápoji. Jistě za to mohou také restaurační minipivovary – právě díky nim k nám v posledních letech míří stále více zahraničních turistů.

V celosvětovém žebříčku však lidé označili za zemi s nejlepším pivem Německo. Následovala Belgie a Česko se umístilo „až“ na třetím místě. Nabízí se však možnost, že respondenti Českou republiku nenavštívili a nemohli docenit kvalitu zdejších moků.

Co se týče dalších států, které je umístili v TOP 10 tabulce, zřejmě vás nepřekvapí přítomnost Irska (4. místo), Holandska (6. místo), Dánska (7. místo), Rakouska (8. místo) a Skotska (9. místo). Naopak je čas vyzkoušet pivo z Makedonie (4. místo) a Estonska (10. místo). Zřejmě stojí za to!

Výsledky ve zmíněném žebříčku jsou do značné míry subjektivní, protože co člověk, to chuť. Neméně zajímavé jsou výsledky degustační soutěže World Beer Awards, v rámci které v letech 2016 a 2017 zabodovaly i naše značky.

Pivo z Hané mezinárodní porota vyhodnotila jako třetí nejlepší světlý ležák českého typu. Vítězem národního kola v kategorii kvasnicových pšeničných piv bavorského typu s přehledem vyhrál český pšeničný ležák. Loni zase zabodoval světlý ležák Pito od pivovaru Samson – získal skvělé druhé místo.

Třeba duše sladká dřímá i ve vás. Pořiďte si domácí minipivovar, sežeňte si suroviny pro výrobu domácího piva a uvařte si nápoj, na který budete právem hrdí!

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Kde to žije