Jak se účinně chránit proti koronaviru?

Opakování je matka moudrosti a rady, jak sebe i své blízké chránit před zákeřným koronavirem, je dobré opakovat pravidelně. Společně s e-shopem Rouskoshop.cz jsme pro vás připravili souhrn nejdůležitějších opatření. Kromě roušky se stříbrem je vhodné dodržovat následující zásady. A nezapomeňte sledovat vládní opatření a na vybraných místech používat kvalitní respirátory ffp2.
  • Je třeba kontrolovat svůj zdravotní stav po dobu 14 dní od příjezdu z oblasti zasažené chorobou COVID-19 (kašel, bolest v krku, dušnost, horečka).
  • Při kýchnutí si třeba zakrýt nos a ústa jednorázovou papírovým kapesníkem, kterou je třeba následně zahodit do koše, stejně je třeba si často mýt ruce mýdlem a vodou.
  • Pokud je podezření, že by osoba mohla být nakažená koronavirem a ještě se u ní neprojevily žádné symptomy, je možné, vzhledem k její vlastní rozhodnutí, podstoupit domácí izolaci na 14 dní v samostatném pokoji, v domácnosti zvýšit intenzitu dezinfekce povrchů a používat ochranné prostředky.
  • V případě bezpříznakových osob jde o standardní postup i v jiných evropských zemích bez nutnosti zavedení přísných karanténních opatření.
  • V případě výskytu klinických příznaků do 14 dní po návratu je třeba telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a informovat ho o cestovatelské anamnéze.
  • Pokud je nezbytné poskytnutí neodkladné zdravotní péče osobě s klinickými příznaky, je třeba kontaktovat operační středisko záchranné služby (všeobecný lékař a záchranáři postupují v uvedené situaci s důrazem na dodržování potřebných preventivních opatření tak, jak jsou uvedeny v pokynech hlavního hygienika ČR v souvislosti s novým koronavirem).
A pro jistotu ještě jednou: noste odpovídající respirační ochranu. Kvalitní roušky pro chlapečky i holčičky (a samozřejmě i pro dospělé) seženete na Rouskoshop.cz.

Publikováno: 05. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Trnková