Dřevo - zřejmě nejlepší materiál, po kterém můžeme chodit

Víte, co se říká o podlaze? Že je jednou z nejdůležitějších, či dokonce nejdůležitější částí interiéru a často se o ní hovoří i jako o „duši bydlení“. Zamyslíte-li se nad důležitostí podlahové krytiny hlouběji, dojdete k závěru, že se tvrzení zakládá na pravdě. Vždyť je to právě podlaha, po které denně nachodíme i několik kilometrů a právě proto bychom jejímu výběru měli věnovat řádnou pozornost. Pokud momentálně stojíte jen krůček od renovace, pokusíme se vás nasměrovat správným směrem. Zaměřili jsme se na výhody jednoho z nejoblíbenějších materiálů, který jsme kdy k výrobě podlahových krytin používali. Hádáte-li dřevo, hádáte správně.

Přírodní materiály se těší nebývalému zájmu a ani dřevo nezůstalo v pozadí. Dřevěné podlahy patří k tomu nejlepšímu, co můžeme pro své bydlení udělat. Chlubí se celou řadou výhod, které je jsou pádnými argumenty k tomu, abychom je preferovali před ostatními typy krytin. Tou největší je samozřejmě punc exkluzivity, který PVC, lino či koberci jednoznačně chybí. Exkluzivita však není jedinou devizou, která je pro dřevo typická. Mezi ty další patří:

  • snadná a velmi rychlá pokládka
  • nízká prašnost prostředí
  • jednoduchá údržba a renovace
  • možnost zkombinovat s podlahovým vytápěním

Ani tím ovšem výhody nekončí. Dřevěné podlahy jsou velmi příjemné na dotek a hodí se téměř do všech typů interiérů. Teplota v místnosti by se však měla pohybovat mezi 18 – 22 °C a vlhkost vzduchu nepřekročit 50 %.

Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a to zejména v případě exotických dřevin. Přihlédneme-li však k tomu, že vydrží i několik desítek let, rozhodně se do ní vyplatí investovat. Parkety lze položit jako plovoucí podlahu nebo je přilepit k podkladu. Uvažujete-li o podlahovém vytápění, výrazně doporučujeme dvouvrstvé nebo plovoucí podlahy. U prken z masivu dochází kvůli častým teplotní, výkyvům ke vzniku spár.

Foto: htparket.cz

Publikováno: 28. 05. 2013

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: dřevěná podlaha | dřevěné podlahy | dřevo