3 hodnoty, které by vás měly zajímat dříve, než začnete hubnout

Hubnutí je věčné téma, které se týká stále většího počtu lidí. Předtím, než se pustíte do úmorného spalování kalorií, byste však měli znát několik základních hodnot. K jejich výpočtu vám pomohou kalkulátory, které jsou zdarma dostupné na bezhladoveni.cz.

Jak jste na tom s nadváhou?

Skutečně je načase zhubnout? Právě tuto otázku by si měl položit každý, kdo se chystá shodit pár kilo. Dost možná se totiž váš pocit, že máte nadváhu, nezakládá na pravdě. Tu se dozvíte na základě hodnoty body mass indexu (BMI), v našem případě Quletovému indexu (v praxi se BMI počítá i podle jiných indexů, ale Queletův využíváme zdaleka nejčastěji). BMI kalkulačka však není pro každého – pro lidi s atypickou stavbou těla (sportovci, děti, těhotné ženy), jsou k ničemu.

Když hubnout, tak efektivně

Razíte zažitý názor, že s rostoucí dřinou stoupá i počet spálených kalorií? Tak od něj urychleně upusťte a začněte se orientovat podle tepové frekvence pro spalování tuků. Podle odborníků hubneme nejrychleji, když se pohybuje v rozmezí 60 – 70 % z maximální hodnoty. Kalkulátor je samozřejmě orientační, nedokáže zohlednit vaši sportovní historii a genové dispozice. Jako obecný ukazatel však poslouží velmi dobře.

Nebude vaše snaha marná?

Činností, díky kterým můžeme zhubnout mnohem rychleji než tím, co děláme běžně, je celá řada. Co když však nejsou tak efektivní, jak jsme si mysleli? Dost možná zhubnete právě díky něčemu „rutinnímu“. Pokud vás zajímá, jak zda spalování kalorií probíhá rychleji během sexu nebo třeba joggingu, rozhodně byste neměli přehlédnout ani poslední online kalkulačku!

Obrázek: sxc.hu

Publikováno: 26. 05. 2013

Kategorie: Zdraví

Autor: Honza Vodička

Tagy: bmi | bmi kalkulačka | hubnutí | nadváha | tepová frekvence