Zařizujete topení a nevíte si rady?

Stojíte před zařizováním topení a ztrácíte se v množství topných systémů? Neztrácejte hlavu. Připravili jsme pro vás praktického průvodce, ve kterém najdete základní informace a výhody všech nejběžnějších variant.

Krbová kamna

Potřebujete vytápět prostory, ve kterých nelze realizovat výstavbu klasického krbu? V tom případě vsaďte na krbová kamna, která interiéru vdechnou svým moderním designem unikátní atmosféru. Krbová kamna jsou v posledních letech velmi populární a na trhu je k mání nespočet designových variant. Neméně zajímavou alternativou jsou krbová kamna s výměníkem, které lze napojit na teplovodní systém (rádiátory, bojler apod.). Nejnovější modely jsou velmi šetrné k životnímu prostředí a produkují jen zanedbatelné množství emisí. Využívají se k vytápění obytných objektů všeho druhu – od dřevostaveb až po klasické byty. Napojení na teplovodní systém není pevné a lze kdykoliv odstavit. Pro bydlení zařízeném v dobovém stylu jsou jako stvořená kachlová kamna a i ty jsou k mání s výměníkem.

Kotle na dřevo

Nemáte místo, nebo z nějakého důvodu nechcete kamna? V tom případě by vám mohl posloužit zplyňovací kotel na dřevo. Jeho největší výhodou je odsávání spalin pomocí odtahového ventilátoru. Moderní typy jsou velmi účinné a ekologické. Mezi nejoblíbenější kotle na dřevo patří zařízení ATMOS, jejichž účinnost se pohybuje mezi 81 až 87 %. Kotle ATMOS umožňují spalování velkých kusů dřeva a disponují chladící smyčkou, která zabraňuje přetopení místnosti. Po dohoření se kotel automaticky vypne (je vybaven spalinovým termostatem). Vybírání popela je snadné a to samé platí i o čištění.

Kotle na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva hrály prim v minulých dekádách, ale zájem je o ně i dnes. Za jejich renesanci mohou nízké ceny paliv. V závislosti na typu konstrukce se setkáte s kotli z litiny a ocele. Litinové článkové kotle jsou sestaveny z výkonových článků, jejichž množství určuje výkon kotle. Využívají se v kombinaci se systémy se samotížným i nuceným oběhem topné vody. Jako palivo můžete využít dřevo, dřevěné brikety, černé uhlí a koks. Ocelové kotle jsou oproti litinovým levnější a lépe odolávají teplotním změnám. Vyberete-li si moderní ocelový kotel, opět se můžete spolehnout na poměrně úsporný provoz, snadnou manipulaci a vyšší bezpečnost. Palivo je totožné jako v případě litinových kotlů. Stále si nevíte rady? Obraťte se na specializovaného prodejce, který vám s výběrem kotle rád pomůže. Krbová kamna a kotle za velmi příjemné ceny najdete na akoupelnyatopeni.cz.

Publikováno: 24. 10. 2013

Kategorie: Bydleni

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak vybrat kotel | kotle na tuhá paliva | krbová kamna | litinové kotle