Připravte se na zimní taškařice v předstihu a udělejte si zásobu posypové soli

Příroda dokáže vytvořit umělecké kreace, nad kterými se nám zatají dech. A to především v období zimy, kdy z okna pozorujeme zasněžené scenérie a rozplýváme se nad surrealistickými ledovými obrazy, které vznikly na skleněných tabulích našich oken. Zima nám však zároveň připomíná, jak moc jsme, bez ohledu na technologický pokrok, vůči přírodě bezmocní. Příkladem budiž ledovka, která na sklonku minulého roku na několik dlouhých hodin totálně ochromila dopravu. Na druhou stranu jsme se poučili – měli bychom být předvídavější a lépe se na prudké změny počasí připravit. Namrzlé chodníky a cesty jsou nebezpečné, ale lze na ně vyzrát trochou posypové soli. V pohotovosti byste ji měli mít i vy!

Co je to posypová sůl?

Posypová sůl představuje nejjednodušší a nejekonomičtější řešení údržby dálnic, silnic, firemních areálů, ale také příjezdových cest a chodníků kolem našich domů. Používá se v rámci všech zemí Evropské unie a v podstatě nejde o nic jiného, než o chlorid sodný (NaCl) s protispékavou úpravou. Jedna tuna chloridu sodného obsahuje cca 70 g hexakyanoželeznatanu draselného (K4Fe(CN6)). Zrnitost se pohybuje mezi 0 – 5 mm, což je tak akorát na to, aby sůl působila okamžitě a dlouhodobě.

Účinnost posypové soli

Údržba povrchu posypovou solí je snadná. Stačí ji nasypat na namrzlou plochu a je to. Rozmrazovací účinek soli definuje tzv, eutektický bod, který je při ideální koncentraci cca 22 %. Posypová sůl lze teoreticky používat až do teploty -21 °C, nicméně v praxi je její účinnost nižší, a to do teploty kolem -7°C. Důvodem je snižování koncentrace v důsledku postupného rozmrazování zledovatělého povrchu, případně padající sníh apod. Při větších mrazech se namísto posypové soli používají jiné hrubozrné materiály.

25 kg pytel s dopravou zdarma? Může být váš

Chcete si ji objednat z pohodlí domova? Posypová sůl 25 kg může být vaše za velmi příjemnou cenu. A při zakoupení min. množství jedné palety nebudete muset platit poštovné. Jeden pytel vystačí na plochu o výměře až 250 m2. Více na www.sul-posypova.cz.

Publikováno: 21. 01. 2015

Kategorie: Horké tipy

Autor: Honza Vodička

Tagy: posypová sůl | posypová sůl 25 kg