Matrace aneb jak na jejich správný výběr

Ať už hledáte nový kousek pro vaše nejmenší, dospívající mládež nebo pro sebe a svého partnera, koupi vhodné matrace je potřeba věnovat svůj čas a dbát na všechny doporučené rady. Počítá se totiž s tím, že vám nějaký ten pátek vydrží, navíc je jejím úkolem zaručit vám ničím nerušený, klidný spánek po celou noc.

Jaká tvrdost vám vyhovuje?

Matrace se dnes vyrábí v sedmi dostupných tvrdostech. Zvolit tak můžete ty nejměkčí, takzvané latexové, nebo si zainvestovat do nejtvrdšího typu XXL s nosností 150 kg. Pokud se rozhodnete zakoupit kousek latexový, možno si vybrat z dvou typů pěn:
  • polyuretanová pěna, jejíž výhodou je stálost tvaru a mimo jiné také pružnost,
  • HR pěna, která je naopak mnohem pevnější a má o něco větší prodyšnost.
Velice častou volbou nakupujících se staly také paměťové pěny. Ty lékaři doporučují hlavně v případě, že trpíte problémy s klouby či páteří. Tou nejčastější volbou v oblasti tvrdosti však nadále zůstávají středně tuhé typy. Zvládnou tělo udržet ve zdravé rovině a zaručí vám dostatečnou oporu páteře.

Teenageři a jejich pohodlí

Zvolit tu správnou matraci pro vaše dospívající dítě není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Zhruba od dvanácti se totiž jejich požadavky pomalu ztotožňují s těmi vašimi. Základem je, aby jim dodala dostatečnou oporu v oblasti páteře. V tomto případě se tedy rozhodně vyplatí připlatit si za dražší kousek. Průměrně jim totiž poslouží zhruba pět, někdy dokonce až deset let.

Kvalitní spánek pro ty nejmenší

Největší nevýhodou při koupi matrace do dětské postýlky je velice krátká výdrž. Přeci jen, dítě roste, tudíž vám vydrží zhruba tři až čtyři roky, než se přesune do klasické postele. I tak je ale potřeba dopřát vašemu dítěti spolehlivou oporu nejen páteře, ale i celého těla. Doporučuje se tedy nakoupit typ bez anatomických zón. Stupeň tvrdosti by měl být v tomto případě střední, případně vyšší.

Publikováno: 11. 09. 2020

Kategorie: Bydleni

Autor: Hanka Trnková