Jak správně vybrat vanu podle materiálu?

Pustili jste se do rekonstrukce koupelny a stojíte před výběrem vany? Vzhledem k mnoha požadavkům jde o těžké rozhodnutí, které musíte důkladně zvážit. Vaše nový vana by měla být pěkná, snadno udržovatelná a v neposlední řadě odolná. Jedině tak ji budete moct spokojeně využívat a neřešit nepříjemné komplikace. V dnešním článku jsme připravili základní výhody a nevýhody nejběžnějších materiálů. Každý z variant má své příznivce a odpůrce. Kterou si nakonec vyberete vy?

Litinové vany

Ano, litinové vany se stále vyrábí a dokonce se těší velké popularitě. Litina v některých ohledech směle konkuruje modernímu akrylátu – především v životnosti. Litinová vana vydrží nepoškozená i 15 až 20 let. Slitina železa a uhlíku má tloušťku až 8 mm, což ji předurčuje k velmi dlouhému užívání. Na životnost má vliv povrchová úprava smaltem, díky které je litina pevná, stálobarevná, stabilní a velmi dobře izoluje teplo. Litinové vany jsou prostorné a komfortní, takže si každodenní relaxaci užijete naplno. Nevýhodou budiž velmi vysoká hmotnost – model o rozměrech 170 x 70 cm váží až 120 kg.

Akrylátové vany

Neméně populární jsou akrylátové vany, který svými vlastnostmi uspokojí i ty nejnáročnější. Akrylát je skvěle tvarovatelný, pružný, povrchově stálý a neporézní. Tyto vlastnosti ho předurčují k výrobě van atypických rozměrů a tvarů. K mání jsou také ve stylovém retro hávu. Údržba akrylátové vany je snadná a díky antibakteriální úpravě (nemají ji všechny modely) nebudete muset řešit nepříjemný zápach, který mohou po dlouhodobém užívání způsobit rozmnožené bakterie. Akrylát má bohužel také nevýhodu – je křehký, a proto se musí vana usadit do speciálního polystyrenového lože nebo na nožičky.

Ocelové vany

Na závěr jsme si nechali ocelové vany - nestárnoucí klasiku, která snoubí vynikající užitné vlastnosti a luxusní vzhled. Hlavní roli však hraje síla a kvalita materiálu. Standardní síla oceli je 2 mm, ale kvalitnější výrobky mají ještě vyšší tloušťku. Učaruje-li vás ocel, zaměřte se na kvalitní vany odolné vůči poškrábání a poškození. Podobně jako u akrylátových van narazíte na modely s antibakteriální úpravou. Sortiment je velmi rozsáhlý a bez větších problému najdete také ocelové vany s atypickými rozměry. Samozřejmostí jsou rohové, volně stojící kruhové či oválné tvary. Ale jak už to tak bývá, také ocel není bez chybičky – neudrží teplotu vody tak dlouho jako akrylátová vana a má vyšší hmotnost. Odolnosti a estetice však nic vytknout nelze.

Publikováno: 22. 02. 2015 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Honza Vodička

Tagy: jak správně vybrat vanu