Bydleni

Jak správně vybrat vanu podle materiálu?

Pustili jste se do rekonstrukce koupelny a stojíte před výběrem vany? Vzhledem k mnoha požadavkům jde o těžké rozhodnutí, které musíte důkladně zvážit. Vaše nový vana by měla být pěkná, snadno udržovatelná a v neposlední řadě odolná. Jedině tak ji budete moct spokojeně využívat a neřešit nepříjemné komplikace. V dnešním článku jsme připravili základní výhody a nevýhody nejběžnějších materiálů. Každý z variant má své příznivce a odpůrce. Kterou si nakonec vyberete vy?

Litinové vany

Ano, litinové vany se stále vyrábí a dokonce se těší velké popularitě. Litina v některých ohledech směle konkuruje modernímu akrylátu – především v životnosti. Litinová vana vydrží nepoškozená i 15 až 20 let. Slitina železa a uhlíku má tloušťku až 8 mm, což ji předurčuje k velmi dlouhému užívání. Na životnost má vliv povrchová úprava smaltem, díky které je litina pevná, stálobarevná, stabilní a velmi dobře izoluje teplo. Litinové vany jsou prostorné a komfortní, takže si každodenní relaxaci užijete naplno. Nevýhodou budiž velmi vysoká hmotnost – model o rozměrech 170 x 70 cm váží až 120 kg.

Akrylátové vany

Neméně populární jsou akrylátové vany, který svými vlastnostmi uspokojí i ty nejnáročnější. Akrylát je skvěle tvarovatelný, pružný, povrchově stálý a neporézní. Tyto vlastnosti ho předurčují k výrobě van atypických rozměrů a tvarů. K mání jsou také ve stylovém retro hávu.
Údržba akrylátové vany je snadná a díky antibakteriální úpravě (nemají ji všechny modely) nebudete muset řešit nepříjemný zápach, který mohou po dlouhodobém užívání způsobit rozmnožené bakterie. Akrylát má bohužel také nevýhodu – je křehký, a proto se musí vana usadit do speciálního polystyrenového lože nebo na nožičky.

Ocelové vany

Na závěr jsme si nechali ocelové vany – nestárnoucí klasiku, která snoubí vynikající užitné vlastnosti a luxusní vzhled. Hlavní roli však hraje síla a kvalita materiálu. Standardní síla oceli je 2 mm, ale kvalitnější výrobky mají ještě vyšší tloušťku. Učaruje-li vás ocel, zaměřte se na kvalitní vany odolné vůči poškrábání a poškození. Podobně jako u akrylátových van narazíte na modely s antibakteriální úpravou. Sortiment je velmi rozsáhlý a bez větších problému najdete také ocelové vany s atypickými rozměry. Samozřejmostí jsou rohové, volně stojící kruhové či oválné tvary.
Ale jak už to tak bývá, také ocel není bez chybičky – neudrží teplotu vody tak dlouho jako akrylátová vana a má vyšší hmotnost. Odolnosti a estetice však nic vytknout nelze.

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chceš super výkonný mobil? Nový iPhone 12 Pro je jasnou volbou!

Jezdíš rád na kole? Pak ti ve výbavě nesmí chybět parádní pánské cyklistické dresy od značky Kilpi!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije