Zábava

Kam vyrazit za skvělým pivem? Česko je až třetí!

Jestlipak víte, že je to právě pivo, které se chlubí titulem nejstaršího alkoholického nápoje na světě? A pokud nepočítáme čaj a vodu, zároveň jde o nápoj nejčastěji konzumovaný. Nejstarší recept pochází ze Sumerské říše a ve starověkém Egyptě se dokonce pivo používalo jako platidlo – historické prameny uvádí, že stavitelé pyramid dostávali kolem 4 litrů piva denně.

Popularita piva v průběhu času rostla a ve středověku bylo oblíbenější než voda. V případě mnoha jedinců je tomu stejně i dnes. Česko je rájem pivařů a z hlediska konzumace si dlouhodobě držíme prvenství. Zároveň patříme do první desítky států, které se chlubí nejlepšími nápoji. Jistě za to mohou také restaurační minipivovary – právě díky nim k nám v posledních letech míří stále více zahraničních turistů.

V celosvětovém žebříčku však lidé označili za zemi s nejlepším pivem Německo. Následovala Belgie a Česko se umístilo „až“ na třetím místě. Nabízí se však možnost, že respondenti Českou republiku nenavštívili a nemohli docenit kvalitu zdejších moků.

Co se týče dalších států, které je umístili v TOP 10 tabulce, zřejmě vás nepřekvapí přítomnost Irska (4. místo), Holandska (6. místo), Dánska (7. místo), Rakouska (8. místo) a Skotska (9. místo). Naopak je čas vyzkoušet pivo z Makedonie (4. místo) a Estonska (10. místo). Zřejmě stojí za to!

Výsledky ve zmíněném žebříčku jsou do značné míry subjektivní, protože co člověk, to chuť. Neméně zajímavé jsou výsledky degustační soutěže World Beer Awards, v rámci které v letech 2016 a 2017 zabodovaly i naše značky.

Pivo z Hané mezinárodní porota vyhodnotila jako třetí nejlepší světlý ležák českého typu. Vítězem národního kola v kategorii kvasnicových pšeničných piv bavorského typu s přehledem vyhrál český pšeničný ležák. Loni zase zabodoval světlý ležák Pito od pivovaru Samson – získal skvělé druhé místo.

Třeba duše sladká dřímá i ve vás. Pořiďte si domácí minipivovar, sežeňte si suroviny pro výrobu domácího piva a uvařte si nápoj, na který budete právem hrdí!

Add Comment

Klikni pro přidání komentáře

Hudební tipy

Enrique Iglesias - Bailando (Español) ft. Descemer Bueno, Gente De Zona

Reklama

Chytré hodinky Apple Watch tě budou motivovat k lepším výkonům!

Sázíte rádi?

Tak nezapomeňte číst zajímavé informace o sázení online.

Kde to žije